Ege Haberleri

  Kür merkezleri için düğmeye basıldı

  Ferah IŞIK / DENİZLİ, (DHA)
  05.09.2012 - 10:30 | Son Güncelleme:

  Denizli’nin Karahayıt Beldesi'nde fizik tedavi rehabilitasyon, diyabet, dermatoloji ve obezite hastalarının ağırlıklı olarak yararlanacağı kür merkezlerinin yapımı için düğmeye basıldı.

  Denizli Valisi Abdülkadir Demir, “Pamukkale-Karahayıt Kür Kenti Kırmızı Su Kür Merkezi Projesi”nin uygulanacağı alanda incelemelerde bulunarak, çalışmalar hakkında yetkililerden bilgi aldı. Kür merkezlerinden birini yapacak olan Umut Termal Otel'in sahibi Kadir Başoğlan, merkezin tamamlanmasıyla birlikte günde 400 kişiye hizmet vereceklerini söyledi. Dünyada bu tedavi merkezlerinin örnekleri olduğunu belirten Kadir Başoğlan, “Türkiye'de ilk defa Karahayıt'tan başlamak üzere bir çalışma başlattık. Bu çalışmayı Karahayıt'ın doğayla iç içe olan bu bölgesinde yapmayı uygun gördük. Sağlık Bakanlığı, Denizli Valiliği ve diğer katılımcılarla çalıştaylar düzenledik. Günde 400 hastayı tedavi edebilecek bir sağlık merkezi kuracağız. Bunun içinde fizik tedavi rehabilitasyon, dermatoloji, obezite ve diyabet tedavileri olacak. Çalışmalar başladı. İlk etapta 150 hastaya bakabilecek birim hayata geçirilecek, 2015 yılında 400 hastaya bakabilecek kapasiteye ulaşılacak” dedi. Projenin paydaşlarının Karahayıt Beldesi olacağını kaydeden Başoğlan, “Kendi otellerini uluslararası bölgelerden gelebilecek olan hasta ya da turistler için hazırlamalılar. Kür merkezinde otel olmayacağı için Karahayıt'taki oteller projeden yararlanacak. Bu proje Türkiye'de ilk defa Karahayıt'ta uygulanacak daha sonra, Köyceğiz, Edremit ve Çeşme'de yapılacak. Proje 20 milyon liraya malolacak” diye konuştu.

  Denizli Valisi Abdülkadir Demir ise, Karahayıt Beldesinde yeni bir oluşum olduğunu belirterek, “Türkiye'ye model olabilecek, özellikle sağlık turizm kentinin modelini burada birlikte oluşturacağız. Bu modelin içerisinde, özellikle kür merkezleri olacak. Kür merkezlerinin etrafında oluşturulmuş oteller olacak. Şimdiye kadar her otel kendi bünyesinde bu tür hizmetleri vermeye çalışıyordu. Biz bu konsepti değiştiriyoruz. Türkiye'ye bir örnek model sunuyoruz. Buraya insanlar özellikle tedavi için gelecek. Çok ağır fizik tedavi hastaları değil, daha çok terapiye yönelik, insanları ruhen de rahatlatacak bir ortam ve model sunuyoruz. Tespit ettiğimiz alanlarda 4-5 adet kür merkezi olacak. Bir tanesini Pamukkale Üniversitesi, diğerlerini özel sektör yapacak” dedi.Pamukkale-Karahayıt Kür Kenti Kırmızı Su Kür Merkezi'nin ilk etabının gelecek yıl Nisan ayında tamamlanacağı ve 600 kişinin istihdam edileceği belirtildi.

  Etiketler:
  

   EN ÇOK OKUNAN HABERLER

    Sayfa Başı