Ege Haberleri

  Kuma sayısını erkekler sordu

  Turan GÜLTEKİN / İZMİR, (DHA)
  07.02.2011 - 00:00 | Son Güncelleme:

  İzmir İl Genel Meclisi’nin 14 kadın üyesi varken, kentteki kuma sayısının tespit edilmesi için dokuz erkek önerge verdi.

  HACETTEPE Üniversitesi’nce hazırlanarak geçtiğimiz günlerde TBMM Kadın-Erkek Fırsat Eşitliği Komisyonu’na sunulan ve Türkiye genelindeki kuma, çocuk gelinler ve başlık parası için evlendirilen kadınların sayısını belirten rapordan esinlenen İzmir İl Genel Meclisi, kentte benzeri çalışma yapılmasını istedi. Ancak, 14 kadın üyesi bulunan mecliste kentteki kuma sayısının belirlenmesi için verilen önergeye dokuz erkek imza attı. Onur Koçanalı, Hüseyin Mumcuoğlu, Bilal Şencan, Mehmet Soğukkuyu, Sebahattin Tekeli, Tayyip Şengül, Hakkı Güney, Doğan Albayrak, Mustafa Karagülle tarafından hazırlanan önergede komisyon kurulmasını istendi.

  Üyelerin, İl Genel Meclisi’nin ne kadar kadın dostu  olduğunu gösterdiğini söyleyen Başkanvekili ve Kadın-Erkek Eşitliği Komisyonu Başkanı Ayla Eğit, “Türkiye’ye örnek olacak bir uygulama, tüm şehirlere yayılmasını dilerim. Artık erkekler de kadınların uğradığı şiddete ve haksızlığa tahammül edemiyor. Dokuz erkek arkadaşımızın haberimiz olmadan böyle bir soru önergesi vermesi bizi onore etti” dedi.

  Kadınların yanındayız

  Önergenin hazırlanmasında ön ayak olan CHP’li Onur Koçanalı ise kadınların verdiği eşitlik savaşında yanlarında olduğunu göstermek istediklerini dile getirdi. İzmir’in daha önce “Bebek Dostu”, “Kadın Dostu” kent olarak seçildiğini hatırlatan Koçanalı, “Biz de bu kente yakışır biçimde kadın dostu üyeleriz. Kuma raporu yayınlandıktan sonra önerge vererek dikkatleri bu konuya çekmek istedik” dedi.

  Etiketler:
  

   EN ÇOK OKUNAN HABERLER

    Sayfa Başı