Ege Haberleri

  Kültürpark'ta nal sesleri

  Hürriyet Haber
  15.08.2014 - 11:19 | Son Güncelleme:

  İZMİR’in simgelerinden biri haline gelen faytonlar, yeni güzergahında görücüye çıktı. Birinci Kordon’un ardından tarihi akslar ve Kültürpark’ın içinde de nal sesleri yankılanmaya başladı.

  İki yıl önceki çalışmalarıyla Kordon’daki faytonlara yeni bir düzenleme getiren İzmir Büyükşehir Belediyesi, Alsancak Limanı ile Konak Pier arasında hizmet veren ve turistlerden büyük ilgi gören faytonların güzergahını genişletme kararı aldı. 29 Haziran 2014 tarihi itibariyle ulaşım konusunda da düzenlemeye giden Büyükşehir Belediyesi, İzmir’in önemli simgelerinden biri olan faytonların güzergahını da genişletti. 1 Ağustos 2014 Cuma gününden itibaren Vasıf Çınar, Plevne Bulvarı, Talatpaşa Caddesi, Şair Eşref Bulvarı, Kültürpark (Enternasyonel İzmir Fuarı süreci hariç) ve çevresi, Basmane Meydanı ve çevresi, Ayavukla Kilisesi, Oteller Sokağı, Agora, Kemeraltı ve çevresini içine alacak şekilde güzergahı genişletilen faytonlar caddelerde farklı bir hava estirmeye başladı.

  Kültürparkta nal sesleri

  ÖNCE KORDON SEFASI SONRA TARİHİ TUR

  Alsancak Limanı’na kurvaziyer gemilerle gelen turistler, faytonla önce Kordon’da deniz havasının tadını çıkarıp ardından Kültüpark içinde ağaçların altında yolculuklarına devam ediyor. Agora ve Kemeraltı turundan sonra İzmir Saat Kulesi önünde çekilen fotoğraflarla gezi ölümsüzleştiriliyor.

  İletişim becerisi, kurum içi davranış biçimi, öfke yönetimi, duygu kontrolü ve konuşma becerisi eğitimi alan faytoncular, giydikleri özel kıyafetleriyle de dikkat çekiyor.

  TURİSTLER BEĞENDİ

  İzmir’e Belçika’dan gemi turu ile gelen Japon aile, bir şehri ilk defa fayton ile İzmir’de gezdiklerini söylerken; "İzmir çok güzel bir şehir. Havası gibi insanları da sıcakkanlı. Böyle bir uygulama ile şehir turu yapmak çok keyifli" dedi. İtalyan bir aile ise ilk fayton deneyimlerini İzmir’de yaşadıklarını belirterek, böyle bir deneyimin kesinlikle yaşanması gerektiğini vurguladı.

  Kültürparkta nal sesleri

  FAYTONLAR AKHİSAR, ATLAR AVUSTURYA’DAN

  İki yıl önce İzmir’in simgesi faytonları kente yakışan modern bir görünüme kavuşturmak için kapsamlı bir çalışma gerçekleştiren İzmir Büyükşehir Belediyesi, Avusturya’dan getirilen Haflinger cinsi atlara koşulan ve Manisa’nın Akhisar ilçesinde üretilen Victoria Klasik tarzındaki 12 adet körüklü faytonu Temmuz 2012’de hizmete almıştı. Özel eğitim alan sürücüler ise uzun kollu, İspanyol model, hakim yakalı bir gömlek; yanları kırmızı biyeli siyah renk pantolon ve yelek, kösele tabanlı, sivri burun, yuvarlak ökçeli ayakkabı giyiyor ve siyah şapka (London model) takıyor.

  Etiketler:
  

   EN ÇOK OKUNAN HABERLER

    Sayfa Başı