Ege Haberleri

  Küçük Karaosmanoğlu Han planına onay

  İZMİR, (DHA)
  08.08.2015 - 01:41 | Son Güncelleme:

  TARİHİ Kemeraltı Çarşısı Havra Sokağı’nda restorasyonla mezbelelikten kurtarılan, ancak imar plan değişikliği krizi nedeniyle atıl kalan, tarihi 300 yıl önceye dayanan Küçük Karaosmanoğlu Han’ın işletmeye açılmasının önü açıldı. Konak Belediye Meclisi imar plan değişikliğini onayladı.

  Havra Sokağı’ndaki Küçük Karaosmanoğlu Han’ın restorasyonu, Karaosmanzade Vakfı tarafından yap-işlet-devret modeli ile yapıldı, ancak imar plan değişikliği Konak Belediyesi ile Koruma Kurulu’nun arasında mevzuata dayanan imarla ilgili sıkıntılar nedeniyle onaylanmadı. Bir yıl süren kriz, 7 Ağustos akşamı yapılan Konak Belediyesi meclis toplantısında, Koruma Kurulu’ndan gelen yazıyla çözüldü. Konak Belediye Meclisi imar plan değişikliği, Koruma Kurulu’yla yapılan yazışmalar sonucunda onayladı.

  Küçük Karaosmanoğlu Han planına onay

  Han’ın restorasyonu için 8 milyon TL masraf yapan firmanın Meclis’in verdiği onay sonrası işyeri açma ve çalışma rusatı için belediyeye başvurması bekleniyor. Tarihi hanı üst katı otel, alt katı ise ticari kullanımına uygun restore edildi. Toplam 20 bin metrekarelik alana sahip, 21 dükkan ve 18 otel odası bulunan 250 kişinin istihdam edileceği açıklanan Küçük Karaosmanoğlu Han’ın Kemeraltı’nın Havra Sokağı bölgesine canlılık getirmesi bekleniyor.

  Etiketler:
  

   EN ÇOK OKUNAN HABERLER

    Sayfa Başı