Ege Haberleri

  Krizin hasarını ihracat silecek

  Burcu TANER, (DHA)
  26.06.2010 - 00:00 | Son Güncelleme:

  Üyelerinin rekabet gücünü artırmak için kolları sıvayan Birlik, anketle başlayacağı çalışmanın son aşamasında maliyetleri en aza indirip, ihracatı artırmayı hedefliyor.

  KÜRESEL krizden en fazla etkilenen kesimlerin başında gelen ihracatçılar, maliyetlerini azaltmak için harekete geçti. Üyelerine resmi web sitesinden seslenen Ege İhracatçı Birlikleri (EİB), Genel Sekreteri Sezmen Alper imzalı duyuruda “İhracatçıların rekabet gücünü yok eden girdi maliyetlerinin yüksekliği sorunları giderek zorlaştırıyor. Bu kapsamda mal ve hizmet alımlarında oluşan maliyetlerin düşürülmesi amacıyla çalışma başlatılması kararlaştırıldı” denildi. Çalışmaya anketle başlanacağı da duyuruda yer aldı.

  Hedef KOBİ’ler

  EİB Koordinatör Başkanı Mustafa Türkmenoğlu, anketle önce veri tabanı oluşturmaya çalıştıklarını belirterek “Özellikle KOBi büyüklüğündeki üyelerin mal ve hizmetleri hangi maliyetlerle, hangi kurumlardan aldıklarını tespit edeceğiz. Daha sonra söz konusu kurumlarla toplantılar yaparak, teklife çıkacağız. Böylelikle küçük ve ortak büyüklükteki firmaların da uygun maliyetlerle ihracat yapmasını sağlayacağız” dedi.

  GÖZLER 2023’TE

  Çalışmadan bütün üyelerinin yararlanmasını isteyen Türkmenoğlu, “Bu sayede ihracatçı daha kaliteli ve indirimli mal ve hizmete ulaşma şansına kavuşacak. 2023’te Türkiye’nin 500 milyar dolarlık hedefi kapsamında girdi maliyetinin azaltılması da önemli bir unsur. Verimliliğin artırılması, pazarlamanın genişletilmesi ve ülke masalarının kurulmasıyla birlikte belli sektörlerin ihracatının artırılması yönündeki çalışmalarımız sürüyor” dedi.  Toplam 16 sorudan oluşan ankette firma olarak en çok çalışılan banka, yurtiçi ve yurtdışı kurye, GSM operatörü, akaryakıt ve otogaz istasyonu, araç kiralama şirketi ve sabit telefon operatörü hakkında bilgi isteniyor.

  Etiketler:

   EN ÇOK OKUNAN HABERLER

    Sayfa Başı