Ege Haberleri

  Krizin gölgesinde gelecekten endişe

  Arzu ÇETİK / İZMİR (DHA)
  28.10.2008 - 00:00 | Son Güncelleme:

  İzmir Ticaret Odası kuruluşunun 123. yıldönümünü dünya finans piyalarında yaşanan ve Türkiye’de de etkisini hissettiren krizin gölgesinde kutluyor.

  İZMİR Ticaret Odası (İTO) Başkanı Ekrem Demirtaş, oda olarak krizin bugününden değil yarınından endişeli olduklarını dile getirdi. Yıldönümü kutlamaları kapsamında İTO yönetim kurulu ve meclis üyeleri eşleri ile birlikte sabah Tüccar Kulübü’nde basın mensuplarıyla biraraya geldi. İTO Başkanı Demirtaş, dünyada yaşanan en büyük krizlerden 1929 ekonomik bunalımını hatırlatarak, ekonomistlerin bugün dünyada yaşanan krizin 1929 ekonomik buhranından daha etkili olduğunu söylediğine dikkat çekti.

  Umutsuz değiliz

  Pazartesi sabahı itibariyle Çin borsalarının da düşüşle açıldığını belirten Demirtaş, Türkiye’nin bu krizden çok fazla etkilenmese de endişeli olduklarını dile getirdi. Demirtaş, "İTO olarak krizin bugününden değil, yarınından endişeliyiz. Bugün dünyada 8 şiddetinde yaşanan bu depremin derecesinin Türkiye’de 4 şiddetinde olduğunu söyleyebiliriz. Yarın bizi endişelendiriyor" dedi. Kriz ile ilgili dile getirdikleri bazı önerilerin Ankara’da bir kısmının karşılık bularak desteklendiğini kaydeden Demirtaş, "Endişeliyiz ama umutsuz değiliz" dedi.

  Bakanla toplantı

  Demirtaş, "Hepimiz aynı geminin insanlarıyız. Bu krizi birlikte dayanışmayla atlatmak zorundayız. Bankaların agresif davranmamaları konusunda tekrar çağrı yapma gereği duyuyorum" dedi. Bugün Sanayi ve Ticaret Bakanı Zafer Çağlayan’ın katılımıyla İzmir Ekonomi Üniversitesi’nde vergi ödüllendirme töreni düzenleyeceklerini belirten Demirtaş, "Bin 42 üyemizi ödüllendireceğiz. Kriz ortamında ödül töreninin ayrı bir anlamı olacak. Tören sonrasında Sanayi ve Ticaret Bakanı Zafer Çağlayan ile toplantı yapacağız. Toplantıda bankaların agresif tutumları başta olmak üzere önlemler dile getirilecek" diye konuştu.

  Yaşayan şehir

  Ekrem Demirtaş, İzmir ile ilgili düzenledikleri logo ve slogan anketinin de sonuçlandığını belirterek şunları söyledi: "İzmir’i bir dünya kenti yapmaktan başka çare yok. Bu sıçramayı sıradan projelerle yapamayız. Marka şehir çalışmamız da bu projelerden birisi. Logo ve slogana yönelik düzenlediğimiz anket sonuçlandı. Belirlenen logo, İzmir’in ufkunu, geleceğini ifade eden bir logo. Anketten, slogan da ’Yaşanacak şehir’ olarak çıktı. Umuyoruz, İzmir bu çok renkliliği ve sesliliği ile dünyanın ilk 100 kentinden biri olacak."

  Farkındayız

  İTO Meclis Başkanı Necip Kalkan da, İTO’nun 123 yıl içinde ülkenin ticari ve ekonomik alanda kalkınması, ileri gitmesi yönünde çalışmalarını sürdürdüğünü, parlamenter demokratik rejim ve serbest piyasa ekonomisinin kurumsallaştırılması yönünde gayret sarf ettiğini söyledi. Kalkan sözlerini şöyle sürdürdü:

  "Üyelerimizin ticareti geliştirmek, dışa açılmaya yönlendirmek ve önümüzdeki yıllarda bilgi toplumunun geleneklerine uygun olarak hazırlamak için bütün imkanları seferber etti. Odamız bugüne kadar yaptığı çalışmalarda daima ekonomiyi siyasetin önünde tutan milli bir politika benimsedi."

  Başkan Kalkan, "Genel ekonomik, bölgesel, sektörel ve mesleki sorunlara yönelik somut çözüm önerileri üretmeyi, izlemeyi ve kamuoyu oluşturmayı temel görevlerden biri saydı. Bizler üstlendiğimiz sorumluluğun farkındayız ve beklentileri karşılamak için tüm gücümüzle çalışıyoruz" dedi.
  Etiketler:
  

   EN ÇOK OKUNAN HABERLER

    Sayfa Başı