Ege Haberleri

  Kriz içinde dev yatırım

  Hürriyet Haber
  04.08.2009 - 00:00 | Son Güncelleme:

  Almanlar’ın dünya devi GEA Westfalia Seperator, liderliğini İzmir’den Türkiye pazarına taşırken, global krize rağmen Ege Bölgesi’ndeki yatırımını tamamladı.

  ALMANYA’da geçmişi 100 yılı aşan dev şirketi Gea Westfalia Seperator, 1999’da İzmir merkezli şirketiyle Türkiye’ye pazarına girmesinin 10’uncu yılında Ege Serbest Bölgesi’nde ihracata dönük üretim tesislerini devreye soktu.     Yurtdışından gelen separatör ve dekantörlerin (santrifüj makinaları) sistem imalatları, modül haline getirilmesi, pano ve platformlarının üretilmesi ile her türlü mekanik ve elektrik testlerinin yapıldığı Serbest Bölge’deki tesislerde üretilen ürün ve sistemlerin yüzde 90’dan fazlasının ihraç edileceği bildirildi.

  Türkiye’ye güven

  Genel Müdür Serdar Gez, bu yatırımla yeni istihdam yaratılacağına dikkat çekerek, 2010 itibarıyla 150 kişilik imalat kadrosuna ulaşacaklarını ve Türkiye’deki üretici firmalara yan sanayi olarak çalışmalarını artıracaklarını söyledi.  Gez, Avrupa ve Amerika ülkelerine ihraç edilecek ürünlerin Türkiye’de üretilmesi,nin Almanya’daki Merkez firmanın kalite, lojistik, mühendislik ve işçilik olarak Türkiye’deki firmasına güvenini gösterdiğini anlatttı.

  Kapasite artacak

  Gez, Gaziemir Serbest Bölge’de kurulan yeni imalat tesisleri ile Türkiye’de kendi dalında faaliyet gösteren yabancı firmalar arasında bir ilke imza attıklarını da kaydetti. 2 bin 700 metrekare kapalı alanda üretim yapan firma, önümüzdeki dönemde kapasitesini artırma çalışmalarına şimdiden başladı.

  Etiketler:
  

   EN ÇOK OKUNAN HABERLER

    Sayfa Başı