Ege Haberleri

  Kredileri kesme zarar görürsün

  Hürriyet Haber
  30.10.2008 - 00:00 | Son Güncelleme:

  Krizi hasarsız atlatabilmek için kredilerini durdurup, vadesi gelmemiş alacaklar için harekete geçen bankalara sanayici "dur" dedi. EBSO Başkanı Taşkın, "Hata yapmayın" dedi.

  ABD’den başlayıp Avrupa’yı etkisi altına alan finansal krizin Türkiye’yi etkilemesinin kaçınılmaz olduğunu belirten Ege Bölgesi Sanayi Odası Başkanı Tamer Taşkın, bankaları reel sektöre arkalarını dönmemeleri konusunda uyardı. Taşkın, "Bu ülkenin üretime, yatırıma ihtiyacı var. Lütfen yatırıma yönelik kredileri kesmeyin. Kredi faizlerinde yapılacak olası artışlar büyük tehlike arz etmektedir. Krizden etkilenip geçici ödeme sıkıntısı çeken firmalarımıza karşı daha hoşgörülü olun" diyerek, kriz ortamında likidite sorunu yaşayacak firmaların faaliyetlerini aksatmadan sürdürmelerini sağlayacak yeni krediler geliştirilmesini istedi.

  Olumsuz etkiler

  Özellikle 2009 yılında reel sektörün hissedeceği olumsuz etkileri en aza indirmek için finans sektörüyle işbirliğinin önemine dikkat çeken Taşkın, bu zorlu yolda elele mücadelenin şart olduğunu kaydetti, "Biliyoruz ki Türk bankalarının kredilerini azaltmaya başlaması halinde sadece reel sektör zarar görmeyecek, bankaların alacakları da tehlikeye girebilecektir. Zincirleme bir etkilenmenin olması kaçınılmaz sondur" diye konuştu.

  Yüksek faiz uygulanmamalı

  Ödenen krediler yenilenmeli

  Yeni kredi talepleri kabul edilmeli

  Kredi limitleri düşürülmemeli

  Kredi talepleri ertelenmemeli

  Teminat mektubu oranları artırılmamalı

  Factoring bankaları işlemleri durdurmamalı

  Rotatif krediler çağırılmamalı

  Yatırım kredileri desteklenmeli

  Banka şubeleri de inisiyatif kullanmalı

  TOLERANS ŞART

  Krize banka kredisi ile yatırım aşamasında yakalanan sanayicilere karşı daha dikkatli davranılmasını isteyen Taşkın, 1994-99 ve 2001’deki krizlerde süreçlerin kötü yönetilmesinden dolayı fırtınaya açıkta yakalanarak, büyük kayıplar verdiklerini söyledi. Taşkın, "Eğer o gün, bankalar biraz toleranslı davranabilseydi, yitip giden firmalar şimdi yaşıyor olacaktı. Bankaların kriz fırtınasına kapılarak yanlış kararlar alması kısa dönemde sanayiciyi, uzun dönemde ise bankaları ve tabii ülkemizi etkileyecektir. O nedenle bankaların çok dikkatli kararlar almaları gerekiyor" dedi.
  Etiketler:
  

   EN ÇOK OKUNAN HABERLER

    Sayfa Başı