Ege Haberleri

  Köylü su istiyor

  Yüksel BALCI / BAYINDIR, (DHA)
  09.08.2015 - 14:06 | Son Güncelleme:

  İZMİR Bayındır’a 7 kilometre uzaklıktaki Falaka Çayı üzerine yapılan Zeytinova Barajı, 11 Aralık 2013’te hizmete girdi. Doyranlı, Derebaşı, Pınarlı, Yakacık ve Buruncuk ile Zeytinova mahallelerindeki 3 bin 9 hektar alanı sulayan baraj, pek çok ürünün yetiştirildiği bölgeye hayat verdi. Ancak, barajdan 15 bin dekar tarım arazisi ve 13 bin büyükbaş hayvanı bulunan 700 hanede 2 bin nüfusa sahip Pınarlı’nın bir kısmına su verilmemesi köylülerin tepkisine neden oldu.

  Çözüm bekliyoruz

  Muhtar Seyhan Gülcü, mahallede baraj için toprak alınan yerde oluşan 250 dönümlük çukuru gölete çevirme çalışmalarının da durdurulduğuna dikkat çekti, “Çalışmaların yetkili bir firmaya verilip devam ettirileceği söylendi, ama bir şey yok. En kısa sürede mahallemizin sulama suyu sorunun çözülmesini bekliyoruz” diye konuştu.

  Çalışma sürüyor

  İzmir DSİ 2. Bölge Müdürü Hayati Çelenk ise Pınarlı’ya verilmesi planlanan suyun başka yerlere kaydırılmasının söz konusu olmadığını söyledi, “Zeytinova Barajı’ndan sulayabileceğimiz alan mevcut kaynaklardaki potansiyele göre belirlendi. Bunun üzerinde bir alanı sulama imkanımız yok. Pınarlı’daki arazilerinin tamamını sulayamıyoruz. Ancak, bu mahallenin kalan arazilerinin sulanması için çalışmalarımız devam ediyor” dedi.

  Etiketler:
  

   EN ÇOK OKUNAN HABERLER

    Sayfa Başı