Ege Haberleri

  Koyların hali budur

  Hürriyet Haber
  02.07.2009 - 00:00 | Son Güncelleme:

  Balık çiftliklerinin çevre katliamına yol açtığı Güllük Körfezi’nde, devletin geç de olsa aldığı taşınma kararı uygulanınca başka kirlilik çıktı. Artıklar sorun oldu.

  Koylar çöplük gibi

  Güllük Körfezi’ndeki adalara ve sahillere yakın olan balık çiftliklerinin yüzde 95’i açık denize taşındı. Ancak Kıyıkışlacık ile Didim Akbük arasındaki koylar balık çiftliklerinin eski kafesleri, ağları ve bidonları ile çöplüğe döndü.

  Şimdi ineklerin plajı

  Kıyıkışlacık Köyü yakınlarında her yıl yüzlerce tatilcinin denize girdiği, günübirlik tur tekneleriyle mavi yolculuğa çıkan yatların uğrak yeri olan Hermias Koyu ise denizde serinleyen ve plajda güneşlenen hayvanların yeri oldu.

  Kaymakam: Temizlenecek

  Milas Kaymakamı Şahin Arslan, temizlik için Güllük Belediyesi ve Tarım Müdürlüğü’ne talimat verdi, "Çiftliklerin bu yerleri temiz bırakma taahhüdü var. Kötü görüntülere bir an önce son verecekler. Aksi halde para cezası verilir" dedi.

  Bir zamanlar çok gözdeydi

  Turizmin ve bir dönem mavi yolculuğun yıldızı Güllük Körfezi, balık çiftlikleriyle çekiciliğini yitirdi. Çiftliklerin taşınması umut oldu. Geride kirli deniz, atıkları kaldı, koylar inekleri konuk eder oldu.
  Etiketler:
  

   EN ÇOK OKUNAN HABERLER

    Sayfa Başı