Ege Haberleri

  Köy konseri projesi örnek

  Cesur SERT / İZMİR (DHA)
  02.12.2009 - 19:38 | Son Güncelleme:

  İzmir Devlet Senfoni Orkestrası’nın 9 yıl önce başlattığı köy konserleri, Bakanlık tarafından seçilen proje olarak tüm Türkiye geneline yayılacak.

  İZMİR Devlet Senfoni Orkestrası’nın 2000 yılında başlattığı köy konserleri, Kültür ve Turizm Bakanı Ertuğrul Günay tarafından 2010 yılının örnek projesi gösterilerek tüm Türkiye geneline yayılacak. Projenin ilk müdürlük döneminde başladığını belirten İZDSO Müdürü Kenan Gökkaya, 10 yıl içinde 168 köyde konser veren Türkiye’nin tek senfoni orkestrası olarak projelerine destek almanın onurunu yaşadıklarını söyledi.
  168 köye ulaştık
  Kültür ve Turizm Bakanı Ertuğrul Günay’ın Menderes Çatalca’da  ‘18 köy, 1 konser’ adlı organizasyona katıldığını ve 25 aylık bakanlık süresinde en etkilendiği konser olduğunu söylediğini belirten İZDSO Müdürü Kenan Gökkaya, “Sayın bakanımız köy konserlerinin ülke geneline yayılması için örnek proje olarak seçti. 2010 yılının projesi olarak tüm Anadolu’da konserler verilmesi için iki gezici otobüs hazırlanıyor. İZDSO olarak 10 yıl önce birinci müdürlük dönemimde başlayan köy konserleriyle 168 köye ulaştık” dedi.
  Her yere gideceğiz
  İlk konserlerinin Bademler Köyü’nde verdiklerini söyleyen Gökkaya, “Türkiye’de altı adet senfoni orkestrası var. Kentlere odaklanmış, merkezden dışarı çıkmıyorlar. Sanatçı vicdanımızı rahatlatmak için bize vergileriyle maaşlarımız ödenmesini sağlayan vatandaşlarımızın ayağına, köylere, kasabalara, Türkiye’nin dört bir yanına gitmeye devam edeceğiz” diye konuştu.

  Köylerde konser veren tek orkestra

  Türkiye’deki altı senfoni orkestrası içinde köylerde konser veren tek orkestra olduklarını belirtken Gökkaya, “Türkiye’deki sanatçıların bir defa dahi olsa da köylere gitmesi gerekiyor. Eskiden kültür yayılmacılığını aşıklar yapardı. Köydeki insanlara güzel sanatları bir kez dahi olsa göstermek, yaşatmak gerek. Geçen yıl yüz köye klasik müziği ulaştırdık. Van Akdamar’dan Türkiye’nin bir ucuna gidebildiğimiz kadar köye gideceğiz” dedi. Gökkaya, İZDSO olarak seyirci sıkıntısı bulunmayan bir orkestra olduklarını hatırlattı.

  Etiketler:
  

   EN ÇOK OKUNAN HABERLER

    Sayfa Başı