Ege Haberleri

  Korkuyorum ama korkak değilim

  Hürriyet Haber
  26.07.2009 - 00:00 | Son Güncelleme:

  Hürriyet yazarı Bekir Çoşkun, Ayvalık’ta Atatürkçü Düşünce Derneği’nin Lozan Antlaşması’nın 86. yıldönümü nedeniyle düzenlediği söyleşiye katıldı.

  Kendi yaşamından örnekler veren Coşkun, şunları söyledi:

  "Ben çocukken güneş tutulduğunda herkes bir şeylere vurarak gürültü çıkarırdı ki güneş kurtulsun. Tencereler, bidonlar tavalar,tenekeler hatta silah atanlar vardı. Benim de bir tenekem vardı. İki ucunu delmişler paslı tenekeyi boynuma geçirirlerdi ve evimizin toprak damında her güneş tutulduğunda o tenekeye ben de vururdum güneşi kurtarmak için. Şimdi bu anı çocukluk belleğimde var. Sakın küçümsemeyin teneke çalmayı. O bir dayanışmanın, güneşi kurtarmaya çalışmanın yürekliliğini göstermektedir. O tencere ve tavalar, insanların bütünleşip en olmadık şeyleri gerçekleştirme katkılarının ilk sembolüdür. Hepimizin boynunda bir teneke vardır. Gerektiği zaman onu herkes çalar. Nitekim tepkilerin tencere tavaya dönüştüğü bir dönemde çok işe yaradığını hepimiz çok iyi yaşadık. Korkmayın ve sakın küçümsemeyin tenekeleri."

  Sonunda baktık güneş tutulmuş

  Korkunun insani bir davranış biçimi, korkaklığın ise kötü olduğuna değinen Coşkun, şöyle konuştu:

  "Gelirken içinizde bir endişe hissetmediniz mi? Aklınızdan dahi geçmedi mi? O zaman bir tek benim aklımdan geçmiş. Sizler iyi insanlarsınız. Sizlerin aklından geçmemiş olabilir. Televizyona çıkan gazeteciler, sanatçıları duydunuz. Hep korktuklarını söylemediler mi? Sonuçta baktık güneş tutulmuş. Tenekelerimizi boynumuza astık. Tan tan tan vuruyoruz. Bizim buna vurmamız en demokratik hakkımız. İnsanlık hakkımızdır. Türkler’in içindeki yüce bir duygudur bu. Susturmak mümkün değildir. Kurkutan olabilir. Endişeleriniz olabilir. Ama biz yolumuzdan asla dönmeyeceğiz. Bana her zaman soruyorlar ’Korkmuyor musunuz?’ diye. Korkuyorum ama korkak değilim. Korkmak Allah’ın verdiği bir duygudur. İnsanlar korkabilirler fakat korkuya yenildiğiniz zaman korkaklık olur. O onurlu insanlara yakışmaz."
  Etiketler:
  

   EN ÇOK OKUNAN HABERLER

    Sayfa Başı