Ege Haberleri

  Körfez tasarım projesine start

  İZMİR, (DHA)
  09.01.2012 - 00:00 | Son Güncelleme:

  İZMİR Büyükşehir Belediyesi, İzmirlilerin denizle ilişkisini güçlendirecek ve yaşam kalitesini artıracak tasarım çalışması harekete geçti.

  Bir süredir uzman isimlerden oluşan “çekirdek kadro” ile “kapalı devre” çalışan belediye, sonunda çoğu İzmirli olan Türkiye’nin önemli mimarlarıyla kentsel ve endüstriyel tasarımcılarını bir araya getirerek “Körfez tasarımı” projesi için resmi startı verdi.

  Tarihi Havagazı Fabrikası’nda Büyükşehir Belediye Başkanı Aziz Kocaoğlu’nun da katıldığı toplantıyı, Türkiye’nin en önemli şehir ve bölge plancılarından, Sosyal Bilimci Prof. Dr. İlhan Tekeli yönetti. Uygulanacak Körfez tasarımı projesini üç aşamalı olarak öngördüklerini açıklayan Tekeli, “Bunlardan birincisi, körfezde tanımladığımız 10 kıyı bölgesinin, çevre kalitesini artıracak şekilde tasarlanması. İkincisi, iç körfezin daha etkin ve bir gösteri mekanı olarak kullanılması. Üçüncü boyutta ise kentlilerin kıyıya inmeden denizle görsel olarak ilişki kurmasını geliştirecek kent terasları ya da balkonları tasarlamak olacak” diye konuştu.
  Kıyı tasarımı çalışmalarından önce, bu bölgeleri kullanan İzmirlilerle anket yapılarak söz konusu alanları nasıl değerlendirdikleri ve beklentileri konularında görüşleri alındığına dikkat çeken Tekeli, “Türkiye’de hep siyasetçilerin projeleri yapılır. Burada ise İzmir halkından gelen, katılımcıların olduğu bir proje var. Emrivaki bir proje değil. Bu çalışma, Türkiye açısından özgün bir deney, başka kentlerin de izleyeceği örnek bir model olacak. Buradaki başarılar, Türkiye’deki büyük kentlerin yönetimi ve tasarımında yeni adımlar atılmasını sağlayacak” dedi

  Dünyaca tanınan ve ödülleri olan Türk etkinlik tasarımcısı Arhan Kayar, İzmir Körfezi’nin tasarlanma projesinin “dünya çapında bir olay” olacağını söylerken, Başkan Kocaoğlu’nun Danışmanı Doç.Serhan Ada, “Bugüne kadar hep zihin sermayesi ihraç eden İzmir, bugün Körfez tasarımı projesi ile bu sermayeyi geri alıyor” diye konuştu.


   

  Etiketler:
  

   EN ÇOK OKUNAN HABERLER

    Sayfa Başı