Ege Haberleri

  Kore'den Manisa'ya traktörle geldi

  İlker KILIÇASLAN / MANİSA, (DHA
  17.07.2012 - 00:00 | Son Güncelleme:

  Dünyada'da çiftçierin yaşadıkları sıkıntılara dikkat çekmek amacıyla 3 ay önce Güney Kore'den traktörüyle dünya turuna çıkan 29 yaşındaki çiftçi Kitae Kang Manisa'ya ulaştı.

  Çiftçi bir ailenin çocuğu olan Kang, Türkiye ile Güney Kore arasındaki dostluğu da pekiştirmek amacıyla 27 Haziran'da Edirne'den Türkiye'ye giriş yaptı. Geçen 3 haftalık süreç içerisinde sponsor firma tarafından verilen yeni traktörle İstanbul, Bursa, Balıkesir'i gezen Kang'in, Türkiye'deki 4. Durağı Manisa oldu. Kang, ilk olarak dünya turu için kendisine sponsor olan LS traktörleri firmasının Manisa bayisi Övün Motorlu Araçları ziyaret etti.
  Dört ay boyunca Türkiye'deki çeşitli illeri gezerek Türk tarım uygulamalarını öğreneceğini anlatan Kang, ayrıca çiftçilerin sıkıntılarını da dinleyeceğini söyledi. Kang, “Çiftçilik, baba mesleği. Ancak, günümüzde çiftçilikten fazla para kazanamıyoruz. Çünkü çiftçilerin yaşadıkları sıkıntılar gündeme gelmiyor. Ben de bunu gündeme taşımak için dünya turuna çıktım. Gittiğim her yerde çiftçilerimize sahip çıkın çağrısında bulunuyorum. Belki bu bir eylem gibi görünebilir. Ancak, ben buna ‘Dünya turu’ diyorum” dedi.
  Gittiği her yerden olumlu tepkiler aldığını söyleyen Kang, “Bana kibar yaklaşıyorlar. Her gittiğim yerde ikramda bulunuyorlar. Türk insanı çok sıcakkanlı. Beni anlayış ile karşılıyorlar” diye konuştu. Manisa'dan sonra önce İzmir, ardından da Ankara'yı gezeceğini belirten Kang, “Hedefim Tarım Bakanlığı'nı ziyaret etmek. Umarım beni misafir ederler. Amacım sadece dünyada çiftçinin yaşadığı sıkıntıları Türkiye'de de yetkililere anlatabilmek” dedi.
  Dünya turunu 1 yılda tamamlayacağını söyleyen Kang, Türkiye'den sonra Çin'i ziyaret edeceğini dile getirdi. Kang, 2009 yılında 6 aylık süreçte kendi ülkesini de gezdiğini kaydetti.
  Daha sonra Selimşahlar Beldesi'ne geçen Kang'a, burada Türk yemeklerinden ikram edildi.

  Etiketler:
  

   EN ÇOK OKUNAN HABERLER

    Sayfa Başı