Ege Haberleri

  Kongreden 4 buluş çıktı

  Nesrin COŞKUN, (DHA)
  12.10.2011 - 00:00 | Son Güncelleme:

  TÜRKİYE’nin tıbbi cihaz konusunda dışa bağımlılığını kırmayı, mucit hekimleri ortaya çıkarmayı amaçlayan “Yenileşim, Teknoloji ve Mucit Cerrahlar” konulu Ege Cerrahi Günleri (2011 ECG), İzmir’deki Ege Palas Oteli’nde başladı. Kongre, Türkiye’nin dört bir yanından cerrahları, “Bir fikrim var” diyenleri, buluş sahibi hekimleri bir araya getirdi.

  Ödüllü mucit hekimlerden, 2011 ECG Düzenleme Kurulu Üyesi Doç. Dr. Ali Doğan Bozdağ, kongreye 19 tasarımın sunulduğunu belirtti, şöyle konuştu: “Bunlardan 5’i patent araştırması için Avrupa Patent Bürosu’nun Türkiye’deki ilk ve tek anlaşması olan Ege Üniversitesi Bilim Teknoloji Uygulama ve Araştırma Merkezi’ne (EBİLTEM) gönderildi. Önce EBİLTEM tarafından araştırıldı. Bu alanlardaki patent sahiplerine projelerle ilgili sorular sorudu. Raporları düzenlendi ve Ankara Patent Bürosu’na iletildi. Büro, 5 projeden 4’üne buluş özelliği taşıyor onayı ve patent için başvuru hakkı verdi. 4 buluşu, patent başvuru onayı alması üzerine kongreden kaldırdık. Çünkü Avrupa patentini alabilmek için hiçbir yerde yayımlanmamış olması gerekiyor. Türkiye’de bir yıl geriye dönük tolerans tanınıyor, buna hoşgörü süresi deniyor. Ancak Avrupa için bu tanınmıyor. O nedenle yayımlanmış halini ancak patent başvurusunda bulunduktan sonra gösterebileceğiz.”

  Devamı da gelecek

  Bu kongreyle hekimleri, içlerindeki mucidi çıkartmaya heveslendirmeye çalıştıklarını vurgulayan Doç. Dr. Bozdağ, “Türk hekimleri olarak bu yeteneğimizi, kapasitemizi ortaya koymak zorundayız. Bundan sonra da diğer patentler bunu izleyecek. Bu; Türkiye’ye ekonomik, prestij, bilimsel yayınlar olsun pekçok alanda önemli katkılar sağlayacak. Türkiye’de bir patent için ar-ge harcaması 1 milyon lira olarak hesaplanmış. Yani kongremiz sadece 4 buluşla Türkiye’ye 4 milyon liralık katma değer kazandırmış oldu. Bu bir milat, devamı gelecek” diye konuştu.

  ALKIŞLAR MUCİT CERRAHLARA

  Bornova Devlet Hastanesi’nden Opr. Dr. Mustafa Güven’in ortopedi travma, Anadolu Sağlık Merkezi’nden Doç. Dr. Tuğrul Tansuğ ve Adnan Menderes Üniversitesi Tıp Fakültesi’nden Doç. Dr. Ali Doğan Bozdağ’ın şişmanlık, Karşıyaka Devlet Hastanesi’nden Opr. Dr. Cemal Kara’nın laparoskopi, 19 Mayıs Üniversitesi Tıp Fakültesi’nden Yrd. Doç. Dr. Murat Sinan Engin’in de plastik cerrahide kas hareketleriyle ilgili yaptığı buluşlar patent alarak tıp dünyasının hizmetine sunulacak.

   

  Etiketler:
  

   EN ÇOK OKUNAN HABERLER

    Sayfa Başı