Ege Haberleri

  Konak'ta Türkçe zirvesi

  İZMİR, (DHA)
  28.09.2014 - 01:21 | Son Güncelleme:

  Konak Belediyesi 13. İzmir Türkçe Günleri’nin duyurusu Prof. Dr. Türkan Saylan Alsancak Kültür ve Sanat Merkezi’nde düzenlenen basın toplantıyla yapıldı. Toplantıya Konak Belediye Başkan Yardımcısı Eser Atak, Dil Derneği İzmir Temsilcisi Bekir Yurdakul, yazar ve eğitimci Hidayet Karakuş, eğitimci Düriye Ayyıldız ve Konak Kültür İşleri Müdürü Halim Yazıcı katıldı.

  ZENGİN DİL, ÇAĞDAŞ DÜŞÜNCE

  26 Eylül Cuma günü Atatürk Kültür Merkezi (AKM) yanındaki Türkçe Taşı’nda gerçekleşecek törenle açılışı yapılacak olan 13’üncü İzmir Türkçe Günleri hakkında bilgi veren Konak Belediye Başkan Yardımcısı Eser Atak, toplumların düşünce sisteminin gelişmesinde dilin önemli bir yer tuttuğunu belirterek, "Dil ne kadar zenginleşirse, ne kadar doğru kullanılırsa insanın düşünce sistemi ve toplumların gelişmişlik düzeyi de o kadar ilerliyor. Bu nedenle dilin zenginleşmesi, korunması, arındırılması ve yeni unsurlarla geliştirilmesi büyük önem taşıyor" dedi.

  DİL YOLCULUĞU DEVAM EDİYOR

  Toplantıda söz alan Dil Derneği İzmir Temsilcisi Bekir Yurdakul, İzmir Türkçe Günleri’nin bir dil yolculuğu olduğunu ve bu yolculukta İzmirlilerle beraber yürüdüklerini ifade ederek, "Dil Bayramımızı kutlamamız gerektiğini düşünüyorum. Çünkü her şey dilde bitiyor, dilimiz neyse oyuz, dilimizde ne varsa yaşamımızda da o var" diye konuştu. Etkinliğin hayata geçirilmesine destek veren isimler arasında yer alan yazar ve eğitimci Hidayet Karakuş ise, Mustafa Kemal Atatürk’ün dilbilime değer veren bir lider olduğuna vurgu yaptı. Dillerin aynı zamanda ulusların sınırlarını belirleyen bir etken olduğunu belirten Karakuş, "Dil Devrimi boşuna yapılmadı. Diller aynı zamanda ülkelerin sınırını da çizer. Türkçeye sahip çıkmak varlığına da sahip çıkmaktır. Mustafa Kemal Atatürk de ulusların varlığının dile dayandığını öngörmüştür" diye konuştu. Eğitimci Düriye Ayyıldız da desteklerinden ötürü Konak Belediyesi’ne teşekkür ederek, bu tür kültürel aktivitelerin yaygınlaştırılarak devam etmesini istedi.

  ETKİNLİKLER DÖRT GÜN SÜRECEK

  Bu yıl 13’üncüsü düzenlenecek İzmir Türkçe Günleri, 26 Eylül Cuma günü saat 10.30’da Atatürk Kültür Merkezi (AKM) yanındaki Türkçe Taşı’nda gerçekleşecek açılış töreniyle başlayacak. Etkinlikler, açılış töreninin ardından Dr. Selahattin Akçiçek Kültür ve Sanat Merkezi’nde devam edecek. Dört gün boyunca sürecek etkinlikler kapsamında, belediyenin kültür merkezleri ile ilçedeki bazı okullarda söyleşiler gerçekleşirken sergiler de yer alacak.

  Etiketler:
  

   EN ÇOK OKUNAN HABERLER

    Sayfa Başı