Ege Haberleri

  Konak'ta tarihi binalara çiçek

  Hürriyet Haber
  13.08.2009 - 20:40 | Son Güncelleme:

  izmir Büyükşehir Belediyesi’nin “develi örtü” tartışması devam ederken, Konak Belediyesi, eski ve yıpranmış yapıları yeşil örtü ile süsleme kararı aldı.

  KONAK Belediye Başkanı Dr. Hakan Tartan, eski yapıları çevreleyen koruma perdelerini begonvil ve sarmaşıklar ile süsleyerek kötü görüntüyü ortadan kaldırmaya başladıklarını söyledi. Araç ve yaya trafiğinin yoğun olduğu cadde üzerlerinde bulunan tarihi binaların önüne ve çevresine; begonvil, morsalkım ve hedera sarmaşığı gibi bitkilerin dikildiğini belirten Başkan Tartan, uygulamanın vatandaşlar tarafından beğenildiğini dile getirdi.

  Demir perdeler örüldü

  Kent içinde yıkılmaya yüz tutmuş yapıların vatandaşlara zarar vermesini önlemek amacıyla perde uygulaması yapıldığına değinen Başkan Tartan, “Ancak tarihi yapıyı korurken, demir perde ile birlikte ortaya görsel bir kirlilik çıkıyor. Bunun da önüne geçebilmek amacıyla yeni bir uygulama başlattık. Demir perdelerin önüne dikilen rengarenk begonvil ve sarmaşıklar perdeyi sardığında yeşil bir görüntüyle birlikte çehresi değişecek. Alsancak bölgesinde başlattığımız çalışmayı kent içindeki perde yapılan tüm binalarda uygulayacağız. Bir süre sonra kötü görüntüler vatandaşları rahatsız etmeyecek. Yasalar çerçevesinde Belediye olarak, ancak bu müdahaleyi yapabiliyoruz. Çünkü eski yapıların sahiplerine ulaşmak çok zor. Şahıslara ait mülkler oldukları için başka bir işlem de yapılamıyor” dedi. Çankaya’daki yıpranmış Atlas Oteli’nin görsel kirliliğini ortadan kaldırmak isteyen Büyükşehir Belediyesi, binaya üzerinde develerin, fesli adamların bulunduğu örtüyü giydirmişti. Bu tercih, izmir’in ‘geçmişteki kültürü’ olarak tanımlanmıştı.

  Etiketler:
  

   EN ÇOK OKUNAN HABERLER

    Sayfa Başı