Ege Haberleri

  “Konak tüneli Varyant'ı öldürür”

  Utku BOLULU / İZMİR (DHA)
  16.08.2012 - 00:00 | Son Güncelleme:

  Konak Tüneli projesine onay veren Koruma Kurulu kararına karşı dava açan Şehir Plancıları Odası İzmir Şubesi, tünelin dayanağı olacak imar planına da dava açacak.


  Oda Başkanı Zeki Yıldırım, Konak Tüneli'nin bırakın çözümü kent merkezine düğüm atacağını, tarihi misyonu ve işlevi nedeniyle önemi büyük Varyant'ı da olumsuz etkileyeceğini söyledi.
  Ulaştırma, Denizcilik ve Haberleşme Bakanı Binali Yıldırım'ın Eylül 2011'de jeolojik etütleri ve planı yapılmadan temelini attığı, Kordon'dan mahkeme kararıyla geçemeyen Karayolları Genel Müdürlüğü'nün İzmir-Urla-Çeşme otoyolunun devamı olarak gösterilip, yüklenici firmanın işe başlatıldığı Konak Tünelleri'nde tartışmalar her geçen gün artıyor. TMMOB'a bağlı meslek odalarının tünelin kent merkezindeki trafik yoğunluğunu çözmeyeceğini, hatta Konak'ta kilitleyeceğini öne sürdüğü tünelin jeolojik etütlerinin yapılmasından sonra hazırlanan imar plan değişikliği Büyükşehir Belediye Meclisi'nden geçti. İzmir 1 No'lu Koruma Kurulu'nun onaylamasından sonra askıya çıkacak.
  Konak Tüneli yapımına yasal dayanak olacak imar planının askıya çıkmasından sonra TMMOB'a bağlı meslek odaları itiraz etmeye hazırlanıyor. İtiraz süresinin bitmesinin ardından da planın iptali için dava açılacak. Daha önce imar planı olmadığı için Konak Tüneli projesi için yapılan tek idari işlem olan Koruma kurulu kararının iptali için dava açan Şehir Plancıları Odası İzmir Şubesi Başkanı Zeki Yıldırım, görüşlerinin değişmediğini tünelin kente yarardan çok zarar getireceğini söyledi. Yıldırım “İzmir Büyükşehir Belediyesi'nin hızlı bir şekilde merkezi idareyle işbirliğiyle planı geçirmiş olması İzmir için endişe verici bir gelişmedir. Bu tünel bağlantısı İzmir merkezine çözüm getirmek yerine transit ulaşımı merkeze çekecektir. Bu da daha büyük sorunlar yaratacak. Oda süreci takip ediyor. Koruma Kurulu'nun planı onaylamasından sonra askıya çıkmasından itibaren hukuki girişimlerde bulunacağız” dedi.

  “VARYANT'I ÖLDÜRÜR”
  Herkesin projedeki detayları gözden kaçırdığına dikkat çeken Yıldırım, Bahri Baba Parkı'nda iki devasa tünel çıkışı yapılacağını söyledi. Yıldırım, “Karayolları yetkilileri bize teknik bilgi vermedi. Basından takip ettiğimiz kadar iki tünel çıkışının yapılacağı çalışmalar bittiğinde Varyant'tan sadece 1 şerit gidiş, 1 şerit geliş kalacak. Bu Varyant'ı öldürür. Varyant gerek tarihi misyon ve araç yoğunluğu, gerek Yeşilyurt, Hatay bölgelerini Konak'a bağlayan çok önemli bir aks olduğu için çok önemlidir.
  İzmir Büyükşehir Belediyesi'nin yıl içinde Varyant'ı yenileyeceğini duyurduğunu belirten Zeki Yıldırım, bu durumun Konak tünelinin yapılmasıyla birlikte ciddi çelişki yaratacağını söyledi. Yıldırım, “Bugünkü otobüs durakları, Kız Lisesi'nden Konak Meydanı'na doğru yaya sirkülasyonu kesintiye uğrayacak. Yayalar üst veya alt geçitten geçmek zorunda kalacaklar. Kordon'a otoyol yapılamadığı için ısrarla bunu yapmaya çalıştılar. Burası Bahribaba parkı ve çevresinde dokuya ciddi zarar verecek. Kimse bize niye bunları baştan dile getirmediğimizi söyleyemez. Biz en baştan duruşumuzu sergiledik. Koruma Kurulu kararına karşı davamız. Var. Plan üzerinde kamu denetimi yapmaya çalışıyoruz” dedi.

  Etiketler:
  

   EN ÇOK OKUNAN HABERLER

    Sayfa Başı