Ege Haberleri

  Konak Tüneli’nin temeli atıldı ama kazma vurulamadı

  Utku BOLULU / İZMİR, (DHA)
  20.10.2011 - 00:00 | Son Güncelleme:

  ULAŞTIRMA Bakanı Binali Yıldırım’ın 23 Eylül’de temelini attığı, meslek odalarının jeolojik ve ulaşım etütleri olmadığı, imar ve ulaşım master planında yer almadığı için eleştirdiği Konak Tüneli’nde inşat çalışmalarına hala başlanamadı.

  Karayolları 2. Bölge Müdürlüğü, tünel krokisi ve projesini İzmir 1 Numaralı Kültür ve Tabiat Varlıkları Koruma Kurulu’na ve ve 1/1000 ölçekli imar planına işlemesi için Büyükşehir Belediyesi’ne gönderdi. Büyükşehir değerlendirme yapmadan önce Karayolları’ndan sayısal veriler, jeolojik ve ulaşım etütlerini de talep edecek. Tünelin üst ölçekli planlarda yer almaması da karara etki edecek. Koruma Kurulu’nun vereceği kararı da bekleyecek olan Büyükşehir’in imar planlarına bu haliyle tüneli işlememesi durumunda ise Ulaştırma Bakanlığı’nın plan değişikliğini kendisinin resen onaylama yetkisi var.

  ALTUN: 45-50 GÜN SONRA BAŞLANACAK

  Karayolları 2. Bölge Müdürü Erol Altun, projeyi Koruma Kurulu ve Büyükşehir Belediyesi’ne gönderdiklerini söyledi. Altun, Büyükşehir’de 30 gün kalacağını, itiraz hakkı bulunduğunu söyledi. Olası itirazların daha sonra Ankara’da itirazların değerlendirileceğini belirten Altun, 45-50 gün sonra inşaat çalışmalarının başlayacağını kaydetti. Temelinin atılmasına karşın işe başlanmaması eleştirilerini reddeden Erol Altun, ön hazırlıkların, zemin iyileştirme çalışmalarının yapıldığını bildirdi.


   

  Etiketler:
  

   EN ÇOK OKUNAN HABERLER

    Sayfa Başı