Ege Haberleri

  Konak Halk Üniversitesi’ne başvurular başladı

  İZMİR, (DHA)
  20.09.2012 - 17:25 | Son Güncelleme:

  Konak Belediyesi tarafından 15 semt merkezinin yanı sıra kültür ve sanat merkezlerinde 80 ayrı branşta düzenlenen kursların ön kayıtları başladı.


  Hobi ve meslek edindirmenin yanı sıra, birbirinden farklı alanlarda açılan kurslar bu yıl da kursiyerlere hem iş, hem de yeteneklerini keşfedecekleri yeni bir dünyanın kapılarını aralayacak. Yabancı dilden dikiş nakışa, seramikten resme, masktan tiyatroya, pasta yapımından hediyelik eşya yapımına, takı tasarımından vitraya, kemandan yogaya, etkili ve güzel konuşmadan okuma-yazmaya, öğrenciler için etütten fotoğrafçılığa 80 ayrı branşta açılan kurslara ilginin büyük olduğu belirtildi.

  Hobi kurslarının yanı sıra İŞKUR ve Konak İlçe Halk Eğitim Müdürlüğü işbirliğinde açılan meslek edindirme kursları da vatandaşların iş bulma konusunda bir adım önde olmasını sağlıyor. Hasta refakatçısı, çocuk ve bebek bakımı, kırsal turizm etkinlikleri, animatörlük, adli takip elemanı, yönetici asistanlığı, manikür-pedikür, estetisyenlik, aşçılık, barmenlik, santral elemanlığı, bilgisayar, özel öğretim elemanlığı, hukuk sekreterliği ve servis komisi gibi kurslara katılanlara iş olanağı sağlayacak kurslara büyük bir talep yaşanıyor. Kursları tamamlayanlara dönem sonunda başarı sertifikaları da verilecek. Bu sertifikalar iş bulma konusunda Halk Üniversitesi'ni bitirenleri şanslı kılacak.
  Konak Belediyesi'nin kültür merkezlerinde ve semt merkezlerinde düzenlenen kurslar sayesinde yüzlerce kadının ürettiği takılar, ahşap boyamalar, masklar, şans filleri, ev aksesuarları, el işi tablolar ve daha pek çok üretilen hediyelik eşyaya büyük bir talep de yaşanıyor. Yıl içinde ve yılsonunda düzenlenen kermes, festival, sergi ve belediyenin satış vagonlarında satışa sunulan ürünler kapışılıyor. Kadınlar satışlardan elde ettiği gelir ile aile bütçesine katkı sağlıyor. Konak Belediyesi'nin hayata geçirdiği ‘Halk üniversitesi' projesiyle yaklaşık dört yıl içinde üreten kadın sayısında patlama yaşandı. İş edindirme kurslarına büyük ilgi olması nedeniyle geçen yıl 55 ayrı daldaki kurs sayısı 80'e çıkarıldı.

  Kadınların sağladığı dayanışma ruhunun toplumsal barışı getirdiğine vurgu yapan Konak Belediye Başkanı Dr. Hakan Tartan, sevgi evleri olarak tanımladığı semt merkezlerinde kadınların hayata bağlandığını, stresten arındığını ve sosyalleştiğini ifade etti. Tartan şöyle konuştu:
  “Sevgi Evleri'nde, Konak Halk Üniversitesi'nde toplumsal olarak yaşadığımız en büyük kaoslardan biri olan insanın insana olan uzaklaşmasını aştık. Kurslara katılan kadınlar sadece meslek edinmek, yeteneklerini keşfetmek ve üretmekle sınırlı kalmadı. Aynı zamanda kurdukları güzel dostluklar, paylaşım ve dayanışmayla sosyal terapi imkanı da buldu. İnsanın olmadığı yaşam anlamını yitiriyor. Yollar, kaldırımlar, merdivenler ve parklar yapabilirsiniz; ama içinde insan yoksa, ruhu da yok demektir. İnsan varsa, üretkenliğini, gücünü ortaya koyar. Ev kadınlarımızı bu yıl da kurslarımıza davet ediyorum. Gelin, hayata katılın.”
  Konak Halk Üniversitesi'ndeki kurslardan yararlanmak isteyenler sembolik rakamlar ödeyecek, bazı kurslar ücretsiz olacak. Kayıtlar 30 Eylül'e kadar sürecek. Kurslara katılmak isteyenler başvurularını Konak Belediyesi'ne bağlı kültür merkezleri ve semt merkezlerine yapabilecek. Ayrıntılı bilgi almak isteyenler 445 10 48 ve 422 52 36 numaralı telefonları arayabilecek.

   

  Etiketler:

   EN ÇOK OKUNAN HABERLER

    Sayfa Başı