Ege Haberleri

  Komşunun teknesi Aliağa’dan gidiyor

  Kudret KARAKULAK / ALİAĞA (DHA)
  15.05.2008 - 00:00 | Son Güncelleme:

  İzmir’in Aliağa İlçesi’nde kurulu Mariner Şirketi, Yunanistan için hizmet teknesi üretimine başladı. Çıkartma gemisi tipindeki 14 metrelik ilk tekne teslim edildi.

  İZMİR’in Aliağa İlçesi’nde faaliyet gösteren Mariner Denizcilik Makina Sanayi, geçen yıl bir Norveç firması için ürettiği 2 yem dubasından sonra, bu kez de 14 metre boyunda, 4 metre eninde ve 300 HP makine ile tahrikli ’towing’ özellikli, çıkartma gemisi tipindeki çelik hizmet teknesini Yunan müşterisine teslim etti. Nisan ayı sonunda seyir denemeleri ve testleri başarı ile tamamlanan tekne, karadan treyler ile Marmaris’e gönderildi, burada vinçler yardımıyla Rodos Adası’ndaki müşteriye teslim edilmek üzere feribota yüklendi.

  Disipyinli çalışma

  Mariner Denizcilik Şirketi’nin ortağı ve Genel Müdürü Ender Özer, disiplinli çalışma ve kaliteli üretimleri sayesinde müşteri portföylerini genişlettiklerini belirterek, "Bu teknenin başarısı yeni siparişleri beraberinde getirecek. Son yaptığımız testlerde, teknenin teorik olarak hesaplanan servis hızı olan 13 Knot’ı limit güç kullanımı olmaksızın normal seyirde başardığını gördük. Ayrıca teknenin manevra yeteneği de düşündüğümüzden başarılı çıktı. Bunun yanında trim ve stabilite sorunları da çıkmadığı gibi teknenin diğer mekanik aksamları mükemmel performans gösterdi. Şu an teslimini gerçekleştirdiğimiz hizmet teknesi Rodos Limanı’nda servis verip bizim reklamımızı yapacak" diye konuştu.

  YETKİ BELGELİ

  Mariner’in Aliağa ve çevresinde Denizcilik Müsteşarlığı tarafından tekne üretim yetki belgesi verilmiş tek firma olduğunu kaydeden Genel Müdür Ender Özer, "Ancak tek olmak bizi mutlu etmiyor. İstiyoruz ki Çandarlı, Çaltılıdere veya gemi söküm bölgesinde sektör olarak inşa faaliyetleri başlasın ve bizler de sektör olarak varlığımızı sürdürelim. Çünkü tek firma olmak ek potansiyel yaratmıyor. Eski deyimle ’Arasta’ (aynı işi yapan esnafların toplu işyeri) olarak bilinmek daha büyük iş potansiyelleri yaratıyor" dedi.  Etiketler:
  

   EN ÇOK OKUNAN HABERLER

    Sayfa Başı