Ege Haberleri

  Kocaoğlu içini döktü

  İZMİR (DHA)
  27.02.2016 - 13:25 | Son Güncelleme:

  BÜYÜKŞEHİR Belediye Başkanı Aziz Kocaoğlu, Urla Villaları’nı yıkmadığı için kendisini eleştirenlere yanıt verdi, "Hukuki süreç tamamlanıp bittiğinde ya Çevre ve Şehircilik Bakanlığı ya Urla Belediyesi ya da Büyükşehir Belediyesi, üç tane bunu yıkacak merci var" dedi.

  İzmir Büyükşehir Belediye Başkanı Aziz Kocaoğlu, Kanal 35 televizyonunda katıldığı programda son dönemde tartışma konusu olan konularda önemli açıklamalar yaptı. Başkan Kocaoğlu, yeni metro projelerini anlattı. Kocaoğlu, projelerin bakanlık tarafından yapılması gibi talebi olmadığını anlatan Kocaoğlu tek istediğinin onay olduğunu söyledi. Kocaoğlu, "Narlıdere metro projemi verdikten sonra hızlı şekilde fizilibilitesi onaylansın; hemen ihalemi yapayım. Aynı şey Tınaztepe hattı için geçerli. Bana izin verilsin; para istemiyorum. Narlıdere ve Buca metro hatları için sadece izin istiyoruz. Yapacaklarsa bile teşekkür ederim. Para kendilerinde kalsın, başka büyükşehirlere yapsınlar. Benim projelerim onaylansın, müracaat ettiğim zaman aksamasın; tek istediğim budur" dedi.

  Başkan Kocaoğlu geçtiğimiz günlerde iki kez gittiği Ankara ziyaretlerini anlatırken de "Konuşmalar çok iyi geçti, çok iyi karşılandık, çok iyi konuştuk ama daha bir mesafe alamadık. Örneğin körfez ÇED’i çok önemli. Katı atık bertaraf tesislerinin yapılması çok önemli. Sadece ve sadece Orman Bölge Müdürlüğü’nün görüşü kaldı; 15 tane görüş toplamamız lazımdı. 14 kurumdan olumlu görüş geldi. Sayın Veysel Eroğlu bakanımızla özellikle konuştum; sonra telefonla yeniden konuştum. Binali Yıldırım bakanımızla da konuştum. Önemli olan, belirlediğimiz yerde örnek proje yapalım. Önümüzdeki günlerde göreceğiz; ben bunun olumlu olacağına inanmak istiyorum. Körfez ÇED’inde de AKP İl Başkanı arkadaşımız ’son bir eksik kaldı’ dedi. Eksik falan yok. Yok eksiği varmış, yok gediği varmış. Bunlar boş şeyler. Bekleyeceğiz, göreceğiz. Ondan sonra bir şey konuşmamız gerekiyorsa, konuşacağız. Sabır taşıncaya kadar bekleyeceğiz" dedi.

  STAT TARTIŞMASI

  Karşıyaka ve Göztepe’nin statlarını yaptırmadığı iddilarına da yanıt veren Başkan Kocaoğlu şunları söyledi,

  "Ben Büyükşehir Belediye Başkanlığı yapıyorum; Yalı’ya ve Göztepe’ye stat yapılmasının doğru olmadığına inanıyorum. Yaptıkları işte hata vardı, mahkeme bunların eksikliklerini bulup durdurdu. O eksikliği gidermek 15 günlük iş! O zaman Karşıyaka Stadı’nın önü açılıyor. Göztepe Stadı’nda başka problemler var. Yani şimdi bu kente stat yapılmasını istemeyen belediye başkanı, 2011 yılı seçimlerinden önce gider de ’Örnekköy’deki araziye stat yapayım’ diye konuşur mu? Onun gerekli izinlerini alır mı? ’Stadı oraya yapmayın, Çiğli istasyonunun oraya yapın’ dendiğinde ’Öyleyse gelin, ESHOT garajımızın olduğu yere yapın. Biz de garajımızı Örnekköy’e taşırız’ der mi? Bunu istemeyen belediye başkanı, Karşıyaka Belediye Başkanı’na 2 bin 750 metrekare yeri bedelsiz vermesi için rica eder mi? 1426 metrekare yeri Göztepe Stadı için sözsüz verir mi? 4236 metrekare alanı Alsancak Statı için, bir kuruş para almadan verir mi? Ne yapıyorlar? Suyu bulandırıyorlar. Yaptıkları bu kente yazıktır, yaptıkları bu insanlara eziyettir. Ben gönlümü de açıyorum, yüreğimi de açıyorum. Aklı ve bilimi kullan. İnat etme. İlla Büyükşehir Belediye Başkanı ’yanlış’ dediği için, onun burnunu sürteyim diye yanlış yere stat yapma. Yazıktır bu kente. Alt tarafı 15 bin kişilik iki tane stat.120 milyon TL’dir ikisinin toplamı. Bu da herkesin verebileceği bir paradır. Bu kentin dört başı mağrur 20 bin-30 bin kişilik şehir stadına ihtiyacı var. Ben onun için yerler arıyorum. ’Ben yaptım oldu’ mantığı ile yaparsınız; parayı veririm, yeri de veririm, meclisten de geçiririm ama onun vebalini üstlenmem. 15 yıl sonra ’ya buraya bu stadı kim yaptı? kim alet oldu?’ dedirtmem. Hikaye bundan ibaret. 30 bin kişilik yer bulsam tabii yaparım. Çözülemeyecek hiçbir problem yok."

  DEFTERDARA SİTEM

  Defterdarle mezarlık yerleriyle ilgili yaşadığı polemiği de değerlendiren Kocaoğlu "Boğaz 9 boğum. İnsan yutkuna yutkuna konuşacak; karşısındakini tanıyacak, ne adam olduğunu bilecek. Siyaset siyasetçilerin işi; belediye başkanları bile siyasette geride durmak, ölçülü davranmak zorundadır. Bir defterdarın ya da il müdürünün bunu yapmaya, İzmir Büyükşehir Belediyesi’nin önünü kesmeye, manipüle etmeye hakkı var mı" dedi.

  Başkan Kocaoğlu BMC’nin İzmir’den taşınma çalışmaları konusunda da şunları söyledi:

  "BMC İzmir’in temel firmalarından bir tanesi. Daha dün 50. yılını dolduran firma olarak EBSO’da ödül aldı. Buradan BMC’yi alan gruba seslenmek istiyorum: BMC İzmir içerisinde herhangi bir OSB’de, büyük bir arazide konuşlanabilir, üretimini artırabilir, yatırım yapabilir. Buradaki mevcut arsasını da o şekilde değerlendirebilir. Bugün BMC’yi tek başına düşünmezsiniz. Yan sanayisiyle, orada istihdam edilen 20-25 bin kişiyle birlikte değerlendirmek lazım. BMC’nin bu kentten gitmemesi gerekir. Fabrikayı Kemalpaşa, Tire, Ödemiş ya da Bergama OSB’ye taşıyabilir. Ama siz eğer İzmir’i teşvikte birinci bölgede tutup diğer illerimizi üçüncü bölge yaparsanız, bu sorun büyür. Hiç olmazsa İzmir’deki OSB’ler doluncaya kadar teşviklerin eşitlenmesi talebimizi buradan tekrarlıyorum."

  Başkan Aziz Kocaoğlu, AKP İl Başkanı Bülent Delican’ın, Büyükşehir’den örgütlü sendika DİSK’ten yola çıkarak ’Kocaoğlu terör diline sahip çıkıyor’ şeklindeki söylemini de eleştirerek şöyle konuştu:

  "Bu sendikayı ben desteklemiyorum. Hiçbirin işine karışmıyorum. Hepsi profesyonel olarak sendikacılık yapıyor. DİSK genel kurulundaki olayı, her Türkiye Cumhuriyeti vatandaşı gibi ben de kınıyorum. Geçtiğimiz yıllarda Fuar açılışında eski Sanayi ve Teknoloji Bakanımıza yapılan bir hareket vardı. Kalktım orada tavrımı koydum. Herkesten de bu tavrı beklerim. Orada DİSK Genel Başkanı da kalkıp kendi topluluğunu susturmak, sayın bakandan özür dilemek zorundaydı. Siz konuğunuzu çağırmışsınız, davet etmişsiniz, gelmiş; nasıl sözle hırpalatırsınız? Öyle şey olmaz, yanlıştır. Hangi sendika yeterlilik alıyorsa bakanlıktan, kurumdan; onunla toplu sözleşme yapıyorum. Sendika suçluysa kapatılır, başka sendika gelir. Bu yargının bileceği iştir. Delican, ’Terör örgütü sendikasını koruyor’ diyor. Yazık. Tek kelimeyle yazık. Beraber çalıştık, beni çok iyi tanıyor. Bunu bana söylemek, beni böyle bir şeyle itham etmek kime ne kazandırır, ben bilmiyorum."

  URLA VİLLALARI’NI YIKACAK MI?

  Başkan Aziz Kocaoğlu, mahkemenin verdiği son kararla yine tartışma konusu olan Urla Villaları’nı neden yıkmadığı konusunda eleştirenler ve çekincesi olup olmadığı sorusuna da şu yanıtı verdi,

  "Buradaki SİT değişikliği kararını ve plan değişikliğini yapan Çevre ve Şehircilik Bakanlığı, İl Müdürlüğüdür. Bakanlık’ın uktesindedir. Onların da yıkma yetkisi var. Ama önce hukuki prosedür tamamlanmalıdır. Urla Belediye Başkanı Sibel Uyar, Balıklıova’da yıkılan binalarla ilgili hukuki sürecin tamamlanmasını bekledi. Aynı beklemeyi malum villalar için de yapması gerekir. Hukuki süreç tamamlanıp bittiğinde ya Çevre ve Şehircilik Bakanlığı ya Urla Belediyesi yada Büyükşehir Belediyesi, üç tane bunu yıkacak merci var. Üçünden bir tanesi yapacak. Planı yapan olduğu için Çevre ve Şehircilik Müdürlüğü olduğuna inanıyorum. Ama bunu oraya pas atmak için söylemiyorum. Görev verilirse Büyükşehir Belediyesi, Urla Belediyesi yapar. Niye çekince olsun? Mahkeme kararı uygulanması gerekiyor. Üç kurumdan biri gerekli hazırlıkları yapacak. Jandarma ya da Emniyet tedbir alacak tahliye edecek. Belediye araçları gidip yıkacak."
   EN ÇOK OKUNAN HABERLER

    Sayfa Başı