Ege Haberleri

  Kleopatra'ya büyük yatırım

  Ahmet BAYRAK / MUĞLA, (DHA)
  05.07.2012 - 09:56 | Son Güncelleme:

  Turistlerin gözde mekanlarından Kleopatra Adası'na Kültür ve Turizm İl Müdürlüğü tarafından 140 bin lira harcanarak iyileştirme yapıldı. Yatırımlar devam ederek yıl sonuna kadar 455 bin TL'yi bulacak.

  Gökova Körfezi'ndeki Sedir Adası'nda, Kültür ve Turizm İl Müdürlüğü tarafından 140 bin lira harcanarak iyileştirme yapıldı. Plajdaki duş kabinleri, tuvaletler ve şezlonglar yenilendi. Adaya, yıl sonuna kadar 455 bin TL'lik yatırımla paket arıtma tesisi, güneş enerjili elektrik üretim santrali ve 50 tonluk su deposu yapılacağını belirtildi. Muğla İl Kültür ve Turizm Müdürü Kamil Özer, adada kafeterya hariç, sigara içilmesini de yasaklandığını söyledi


  Muğla'nın Marmaris ilçesine bağlı Çamlı Köyü'ndeki, Gökova Körfezi'nin eşsiz güzellikteki köşelerinden Sedir (Kleopatra) Adası, kumu ve turkuaz rengindeki deniziyle her yıl tatilcilerin ve yabancı turistlerin akınına uğruyor. Ünü dünyanın dört bir yanına yayılan ve tarihte, Mısır Kraliçesi Kleopatra ile Romalı sevgilisi ünlü komutan Antonius'un büyük aşk yaşadığı, yüzüp kumlarında uzandıkları rivayet edilen Sedir Adası'nın plajın nadir rastlanan altın sarısı kumları 24 saat boyunca görevliler tarafından gözetim altında tutuluyor. Koruma altındaki kumların dışarıya taşınmasının önlemesi amacıyla 2007 yılında, yaklaşık 60 metre uzunluk, 5 metre genişliğindeki kumsal iplerle çevrilirken, girilmesine kesinlikle izin verilmiyor. Denizden çıkarken duş alınması mecburi. Havlu ve terlikle de plaja girilmesi de yasak. Olumsuz bir durum karşısında güvenlik görevlileri düdük çalarak tatilcileri uyarıyor. Ancak, tüm bu tedbirlere rağmen adada yeri düzenleme ve önlemlere de devam ediliyor.


  HEDEF BÜTÜNLEŞİK YÖNETİM
  Muğla İl Kültür ve Turizm Müdürü Kamil Özer, yapılan düzenleme çalışmalarını Sedir Adası'ndaki bir açıklama ile duyurdu. Özer, geçen yıl 142 bin 420 kişinin ziyaret ettiği Sedir Adası'ndan 650 bin lira gelir elde edildiğini belirtti. Adadaki korumanın en üst seviyede sürdüğünü kaydeden Özer “Sedir adası sıradan bir ören yeri değil. Buraya tatile gelenlere hediyelik eşya da dahil her türlü hizmeti veriyoruz. Sedir Adası bizim için çok önemli. Adada bütünleşik yönetim şeklini kurmak için çalışma başlattık. Tuvaletler, duş kabinleri ve şezlonglar değiştirildi. Otlarla mücadele için zirai çalışmalar yapıldı. Bunun için 140 bin lira harcama yaptık” dedi.


  YENİ YATIRIMLAR GELİYOR
  İyileştirme çalışmalarının devam edeceğini kaydeden Özer, “Tuvaletlerden ve duşlardan kaynaklı atık sular oluşuyor. Bu suların arıtımı için paket arıtma tesisi kurulacak. Adada su bulunmadığı için dışarıdan taşıma suyu getiriyoruz. Bunun için 50 tonluk su deposu yapacağız. Elektrik ihtiyacını da güneşten karşılayacağız. Bunlar için projeler hazırlandı. Gerekli izinleri aldık. 455 bin lira bütçe ayırdık. Bu yılsonuna kadar adaya toplam 595 bin lira yatırım yapmış olacağız. Sedir Adasında bütünleşik yönetim şekliyle sorunları çözeceğiz” diye konuştu.


  KAMULAŞTIRMALAR YAPILDI
  Adada gerekli kamulaştırmaların yapıldığına dikkati çeken Özer şunları söyledi: “Sedir adasının bir bölümü şahıslara aitti. Bunlar için çalışma başlattık. 2010 ve 2011 yıllarında 5 kişiye kamulaştırma bedeli olarak 846 bin lira ödedik. Adanın tamamı Maliye Bakanlığı'nın oldu. Maliye Bakanlığı da adayı bakanlığımıza tahsis etti. Sedir Adası artık tamamen bir devlet adası.”


  SİGARA YASAĞI GELDİ
  Adanın doğal ve tarihi güzelliklerini koruduklarını ifade eden Müdür Özer, “Adanın kumu koruma altında. Buradan bir avuç kum götüren tarihi eser kaçakçılığıyla yargılanıyor. Geçtiğimiz yıl adada yangın çıktı. Yangının sigara izmaritinden çıktığı belirlendi. Biz de bu yıl adada kafeterya hariç tüm alanlarda sigara içilmesini yasakladık. Bakanlığımız Sedir Adasıla ilgili hazırladığımız tüm projelere destek veriyor” dedi.

  Etiketler:
  

   EN ÇOK OKUNAN HABERLER

    Sayfa Başı