Ege Haberleri

  Klasik müzikle tedavi

  Cesur SERT / İZMİR (DHA)
  28.01.2010 - 00:00 | Son Güncelleme:

  İzmir Devlet Senfoni Orkestrası, sosyal sorumluluk projeleri kapsamında verdiği köy konserlerinin ardından hastanelerde resital vermeye başladı. Hastalar, “Yine bekleriz” dedi.

  İZMİR Devlet Senfoni Orkestrası, sosyal sorumluluk projeleri kapsamında köy konserlerinin ardından hastanelerde resital vermeye başladı. İzmir Dr. Suat Seren Göğüs Hastalıkları Hastanesi polikliniklerinde ve kemoterapi birimlerinde İzmir Devlet Senfoni Orkestrası sanatçılarından Başak Pirolli (keman), Tolga Akın (Keman), Özlem Görgülü (Viyola) ve Pelin Karayılan (viyolonsel) , Mozzart ’tan ’Küçük Bir Gece’ Boccerini’den ’Menüet’ ve Brahams’dan ‘Macar Dansı’ eserlerini hastalar için çaldı.

  Büyük moral oldu

  Bilimsel olarak özellikle bütün hastalıkların kaynağının ruhsal kaynaklı olduğunu ve hastalıkların tedavisinde moral motivasyonunun çok önemli olduğunun ortaya konduğunu belirten İzmir Devlet Senfoni Orkestrası Müdürü Kenan Gökkaya, “Amacımız hastanelerde tedavi olan hastalarımızın tedavi sıralarını beklerken yaşadığı sıkıntılı süreci unutturup, ruhsal olarak rahatlatmak.

  Hediye CD’ler

  Müziğin ve sesin insan ruhu sağlığını doğrudan olumlu etkileyerek, tedavi sürecini hızlandırdığı bilimsel olarak ispat edilmiştir” dedi. Sanatçılar ayrıca kanser hastalarının tedavi sürecinin yürütüldüğü Kemoterapi Merkezi’nde de hastaları ziyaret ederek, enstrümanları ile geçmiş olsun ziyaretinde bulunarak, İzmir Devlet Senfoni Orkestrası’nın CD’lerinden hediye etti.

  İnsan sağlığında önemi

  Hastane içerisinde klasik müzik çalınacağını açıklayan İzmir Dr. Suat Seren Göğüs Hastalıkları Hastanesi Başhekimi Uzm. Dr. Ali Kadri Çırak, “İnsan sağlığında ve hastalıkların iyileşmesinde müziğin yeri artık bilimsel çalışmalarla da kanıtlanmıştır. Konseri çok beğenen hastalarımız şimdiden bize bu mini konserin tekrarlanmasını istediklerini ilettiler” dedi.

  Etiketler:

   EN ÇOK OKUNAN HABERLER

    Sayfa Başı