Ege Haberleri

  "Kızım yaşasaydı affederdi"

  Taylan YILDIRIM / İZMİR (DHA)
  28.09.2012 - 16:14 | Son Güncelleme:

  Öğretmen Rabia Sevilay Durukan'ın bıçaklanarak öldürülmesinin ardından hem öğretmenin acılı ailesi, hem de katil zanlısı H.K.'nin ailesi konuştu.   Olayın ardından kenti terk eden H.K.'nin babası Cemil K., “Öğretmeni öldürdüler, oğlumu katil yaptılar. Rabia öğretmenin hiç bir suçu yok, o oğlumdan şikayetçi bile olmayacaktı ama okul müdür yardımcısı yanımda çok hareket etti. Bir öğretmene bu asla yapılmamalı, onu o haldi görünce eyvah dedim, yüreğim yandı” dedi. Rabia öğretmenin annesi Pembe İlkgül ise, “Kızım yaralı kurtulsaydı eminim öğrencilerine zarar gelmesini istemediği için onu da affederdi, ıslah edilmesini isterdi” dedi.

  Eskiizmir Caddesi'ndeki Nazire Merzeci İlköğretim Okulu'nda geçen çarşamba, saat 09.30 sıralarında meydana gelen olayda, okulun 8. sınıf öğrencisi 15 yaşındaki H.K. geçen Salı günü sabah okula geç kaldığı gerekçesiyle Fen ve Teknoloji öğretmeni 40 yaşındaki Rabia Sevilay Durakan'la kısa süreli tartışma yaşadı. Olay günü de yine geç kalan ve sigara içtiği gerekçesiyle okula çağırılan babası Cemil K. ile annesi Şerine K.'ye şikayet edilen H.K., evinden aldığı bıçakla, öğretmeni Rabia Sevilay Durukan’ı onlarca öğrencisinin gözü önünde okulda sınıfta bıçakladı. Okul Müdürü Ekrem Karakaya'nın odasında, anne, baba ve iki sivil polisin bulunduğu sırada aynı katta meydana gelen olay sonrasında H.K., yakalandı. Rabia öğretmen de kaldırıldığı hastanede hayatını kaybetti. Öğrencisi tarafından öldürülen Rabia Sevilay Durukan, perşembe günü İlahiyat Cami'nde kalınan namazın ardından Yeni Buca Mezarlığı'nda toprağa verildi.

  KATİL ZANLISI H.K.'NİN BABASI KONUŞTU
  Olayın hemen ardından okulla aynı semtteki evlerini terk eden baba Recep K. ve anne Şerine K.'nin il dışındaki yakınlarının evine gittiği ortaya çıktı. Olayın en yakın tanıklarından olan baba Recep K. de, Rabia öğretmenin öldürülmesiyle ilgili kendisine telefonla ulaşan DHA muhabirine konuştu. Bir insanın hele de çocuklara eğitim veren bir öğretmenin öldürülmesine asla dayanamadığını, bunun yaşanmaması gerektiğini söyleyen Recep K., okul müdür yardımcısını suçladı. Okul yönetiminin çağrısı üzerine yanlarına gittiğini söyleyen Recep K., “Oğlumla birlikte müdür yardımcısının odasına gittik. Burada oğlumun suça karıştığı, öğretmenlere karşı geldiği ve sigara kullandığı söylendi. Bunun sonrasında da bu müdür yardımcısı oğluna hareket etmeye bağırmaya ve elindeki dosyayla da kafasına vurmaya başladı. Oğlum çok sinirlendi. Onu adeta delirttiler” dedi.

  RABİA ÖĞRETMEN AFFEDECEKTİ
  Oğlunun kendi yanında çok aşağılandığını ancak saygısından dolayı müdahalede bulunamadığını dile getiren Recep K., oğlumun tastiknamesinin verilmesini, kimseyi rahatsız etmemesi için de onu artık okutmak istemediğini, ancak bunun da kabul edilmediğini söyledi. Recep K. “Bunun üzerine yanımıza Rabia öğretmen geldi. Müdür yardımcısı onun yanında da hareketlerine devam etti. Bana bir kez daha sigara içtiği söylenince, oğlum, kendisini benim yanımda küçük düşürdüklerini söyleyip, odayı terk etti. Bu sırada Rabia öğretmen, oğlumdan şikayetçi olmak istemiyordu, affetme eğilimlisiydi, sadece onun iyi davranışlarda bulunmasını istiyordu. Ancak ona da şikayetçi olması için baskı yapıldı” dedi.
  Rabia öğretmenin yanlarından ayrılmasının ardından kendisinin polislerle ve müdürle aynı odada bulunduğunu, sözleşme imzaladıklarını bu sırada eşinin kendisini arayıp, H.K.'nin evden bıçak alarak çıktığını, çok sinirli olduğunu ve ya kendisini ya da bir başkasını öldüreceğini söylediğine ifade etti. Recep K., “Eşimin telefonunun ardından oğlumu aramak istediğimi söyledim. Bunu konuştuğum sırada da o gelip öğretmenini sınıfta bıçaklamış. Bağırtı üzerine dışarıya çıktım. Hemen oğlumun peşinden koşup yakaladık, polisler onu alıp götürdü. Ben Rabia öğretmeni o halde görünce ‘eyvah’ dedim, yüreğim yandı. O öğretmeni okul idarecileri hareketleriyle öldürdü, oğlumu da katil yaptılar. Rabia öğretmenin hiç bir suçu yok, o oğlumdan şikayetçi bile olmayacaktı. Ama müdür yardımcısı oğlumu resmen delirtti. Bunun ben bir baba olarak asla yaşanmasını istemezdim. Çok üzgünüm. Bir insanın öldürülmesini asla istemem, hele ki bir öğretmenin öldürülmesini. Bu hareket çocuklarımıza eğitim veren öğretmene asla yapılmamalıydı. Çok üzgünün, ne yapacağımı nasıl af dileyeceğimi de bilmiyordum” dedi.

  ACILI ANNE, "RABİA ONU YİNE AFFEDERDİ"
  Öğrencisinin bıçak darbesiyle Rabia Sevilay Durukan için en büyük acılardan bir tanesini de annesi Pembe İlkgül yaşadı. Güçlükle konuşabilen anne İlkgül, “Kızım hiç uğruna hayatını kaybetti. Ben acımı kime anlatayım. Bir gün önce öğrencisiyle yaşadıklarını anlatmış. Kızım eğer yaralı kurtulsaydı, eminim o öğrencisinden şikayetci olmazdı. Onun eğitimine zarar gelmemesi için affeder, ıslah edilmesini isterdi” dedi.
  Bu arada iki ay önce kalp ameliyatı geçiren baba Hüseyin Durukan'ın ise oldukça bitkin olduğu gözlendi. Durukan'ın sık sık da doktor kontrolünde tutulduğu bildirildi.


  Hayatını kaybetmeden bir gün önce yeğenlerine evinde yemek veren ve bu sıra da öğrencisiyle yaşadığı olayı anlatan, tehdit edildiğini söyleyen Rabia Sevilay Durukan'ın, bu olayı çok fazla önemsemedi de öğrenildi. Durukan'ın yakınları, ayrıca olay sırasında onun öğrencisine ‘yapma’ diye ellerini kaldırdığını ancak buna rağmen katil zanlısı H.K.'in, elindeki bıçakla dehşeti yaşattığını da dile getirdi.
  Giydiği ayakkabılarından bir tanesi evinin önüne bırakılan iki çocuk annesi olan Rabia Sevilay Durukan'ın, kızlık soy ismi olan ‘İlkgül’ü çok sevdiği, üç kız kardeş oldukları için soyismini ilk evladı olan kızı İlkgül'e isim olarak verdiği de öğrenildi.

   

  Etiketler:

   EN ÇOK OKUNAN HABERLER

    Sayfa Başı