Ege Haberleri

  Kızılçullu’nun kitabı yazıldı

  Nesrin COŞKUN, (DHA)
  15.10.2011 - 00:00 | Son Güncelleme:

  İZMİR’in Buca İlçesi’nde 15 yıl boyunca eğitmen, öğretmen ve sağlıkçı yetiştiren, Türk eğitim tarihinin önemli bir kurumu olan Kızılçullu Köy Enstitüsü’nün kitabı yazıldı.

  Yeni Kuşak Köy Enstitüler Derneği (YKKED) Genel Başkanı Prof. Dr. Kemal Kocabaş, “Kızılçullu Köy Enstitülü Yıllar” adlı kitabı Türkiye’nin değişik bölgelerinde yaşayan Kızılçullu çıkışlı 82 öğretmen ve sağlıkçı ile görüşüp, anketler yaparak ortaya çıkardı.
  Dokuz Eylül Üniversitesi (DEÜ) Fen- Edebiyat Fakültesi Fizim Bölüm Başkanlığı ile DEÜ Köy Enstitüleri ve İsmail Hakkı Tonguç Araştırma ve Uygulama Merkezi’nin (KETAM) müdürlüğünü de yapan Kocabaş, Şirinyer’in en eski adının “Cennet” anlamına gelen Paradiso olduğunu, 1922’de Kızılçullu olarak değiştirildiğini, 1950’li yılların ortasından itibaren de şimdiki adının kullanılmaya başlandığını söyledi. Köy Enstitülü bir ailenin çocuğu olan fizik
  profesörü Kocabaş, “Kitap ayrıca günümüzdeki nitelikli öğretmen yetiştirme arayışları ve dönemin siyasal tarihi ile ilgili önemli bir kaynak” dedi.

   

  Etiketler:
  

   EN ÇOK OKUNAN HABERLER

    Sayfa Başı