Ege Haberleri

  Kızılay’a Dokuz Eylül’den taze kan

  Burcu TANER
  04.01.2012 - 00:00 | Son Güncelleme:

  ÜNİVERSİTE öğrencilerinin kan bağışçısı olmasının yanı sıra bu konuda eğitime tabi tutulmasını öngören protokollerden biri de Dokuz Eylül Üniversitesi’yle gerçekleştirildi.

  2006’dan beri yürütülen “Hedef 25 Programı” kapsamında yapılan protokolü Rektör Yardımcıları Prof. Halil Köse ve Prof. Hakkı Bahar ile Kızılay Kan Merkezi Müdürü Dr. Gökay Gök tarafından imzalandı.

  Prof. Bahar, kan bağışçı sayısını artırırken kan bağışı açısından risk oluşturan davranışlarla ilgili eğitim verileceğini ve kan yoluyla bulaşma riski olan hastalıkların en aza indirilmesinin hedeflendiğini söyledi. Gönüllü kan bağışçılarının güvenli kanın ilk adımını oluşturduğunu belirten Prof. Hakkı Bahar, projenin toplumsal yararlarına da dikkat çekti. Kızılay Kan Merkezi Müdürü Dr. Gök ise,  dün itibariyle 231 bin ünite kan bağışı aldıklarını ancak ihtiyacın 250 bin civarında olduğunu bildirdi. Kan ihtiyacını karşılamak için daha fazla bağışa ihtiyaç duyduklarını dile getiren Dr. Gökay Gök, vatandaşlara da, “Kan bağışçısı olun” çağrısı yaptı.

  Etiketler:
  

   EN ÇOK OKUNAN HABERLER

    Sayfa Başı