Ege Haberleri

  Kitabı yazdı ama kanseri yenemedi

  Ahmet BAYRAK, (DHA)
  01.12.2009 - 00:00 | Son Güncelleme:

  Kitabı yazdı ama kanseri yenemediMuğla’nın sevilen simalarından işadamı Gürsel Eren kolon kansenrine yakalanınca hem ölümsüz bir eser bırakmak hem diğer hastalara moral olması amacıyla mizah kitabı yazdı. Ancak “Kanseri Yedim, Stand-Up Tadındaydı” kitabını göremedi.

  MUĞLA’nın sevilen simalarından işadamı Gürsel Eren, 2005 yılında kolon kanserine yakalanınca, hem yöresel mizah kültürünü yansıtmak, hem de aynı durumdaki hastalara moral vermek amacıyla anılarını ve tedavi sürecini kaleme aldı.
  Eren, kitabını notlar halinde tamamlayıp yayına hazırlarken, tam da kanseri yendiğini düşündüğü sırada 27 Temmuz 2007’de 47 yaşında yaşama veda etti.
  Arkasında gözü yaşlı bir eş ve iki çocuk bırakan, tek dileği ölümsüz bir eser bırakmak olan Eren’in ailesi kütüphanesindeki parça parça halde duran notlarını 2 yılda toparlayıp kitap haline getirdi. Sevilen işadamının “Kanseri Yedim, Stand-Up Tadındaydı” adını verip basıldığını görmeye ömrünün yetmediği kitabı raflardaki yerini aldı.
  Güldürmek mutlu ediyor
  İlk aşamada etapta 1000 adet bastırılan ve kitapçılara dağıtılan eserin önsözünde şu ifadelere yer verildi:
  “Yaşadıklarımı insanlarla paylaşıp insanları güldürmek beni mutlu ediyor. Kanser hastalığından sonra bu kaderi yaşayanlara rehber olmak istedim. Hastalığa yakalanınca yaşadıklarım mizah dolu olunca kitabın adını ‘Kanseri Yedim, Stand-Up Tadındaydı’ koydum. Hastalıkla beraber insanın yaşantısının her an toz pembe geçmeyeceğini gördüm. Kadere razı olmaktan çok, kaderi değiştirmeyi cesaretle sürdüreceğim. Ancak cesaretimi fazlasıyla toplayamadığımı da saklamak istemiyorum. En azından aynı kaderi paylaştığım değerli büyüğüm, spor yazarı Kazım Kanat’ın ‘Doktor ne kadar ömrüm kaldı’ sorusunu ben soramıyorum.”
  Geliri eğitim için
  İşadamının ağabeyi Mehmet Ali Eren, kardeşinin kitap üzerinde çok çalıştığını belirterek şunları söyledi:
  “Bu kitabı daha ileriki bir tarihte yayınlamayı düşünüyordu. Adını da ‘Muğla Mizahı’ koyacaktı. Hastalığı teşhis edilince böyle bir isim vermeyi uygun gördü. Çocukluk yıllarından bu yana belleğinde taşıdığı anılarını, esprilerini ve muzipliklerini bu kitapta topladı. Hastalığı sürecinde yaşadıklarını anlattı. Ailesi olarak bizler hiçbir değişiklik yapmadan yazdıklarını aynen yayımladık. Bu kitabı görmeyi çok istiyordu. Anıları bu kitapla Muğla mizah kültürünün bir parçası olarak hep yaşayacak. Çevresinin ve ailemizin neşe kaynağıydı onu hiç unutmayacağız.”
  Eren, kitaptan elde edilecek gelirin  eğitim için harcanacağı, öğrencilere, kırtasiye malzemelerinin yanı sıra burs verileceğini bildirdi.

  Etiketler:
  

   EN ÇOK OKUNAN HABERLER

    Sayfa Başı