Ege Haberleri

  Kısa kısa...

  Hürriyet Haber
  14.05.2000 - 00:00 | Son Güncelleme:

  Otopark arsası için 436 milyar

  BÜYÜKŞEHİR Belediyesi, Alsancak Hocazade Camii karşısındaki Petrol Ofisi'ne ait alanın kamulaştırılması için Özelleştirme İdaresi'ne, 436 milyar lira ödeyecek. Belediye encümeni, ilçe taktir komisyonu tarafından belirlenen bu bedeli kabul etti. Devlet Bakanı Yüksel Yalova ile Büyükşehir Belediye Başkanı Ahmet Piriştina'nın arsanın kamulaştırması için anlaşmasından sonra harekete geçen Konak Belediyesi, atıl durumda bulunan Petrol Ofisi'ne ait arsanın sekiz katlı otopark yapımına olanak sağlayan imar plan değişikliğini onaylamıştı. Utku BOLULU

  Belediyeden ev ilaçlama ekibi

  KARŞIYAKA Belediyesi, vatandaşlardan gelen talep üzerine Ev İlaçlama Ekibi kurdu. Belediye şirketi Kent A.Ş. bünyesindeki ekip, talepte bulunulan ev ve işyerlerine ücretli ilaçlama yapacak. Evlerin konumuna göre 5-5.5 milyon lira arasında değişen fiyat uygulaması yapılacağını ifade eden yetkililer, kullanılan ilaçların dünya standartlarında olduğunu, zararlı olmamasının yanı sıra leke bırakmadığını söyledi.

  Akşam yemeği 70 işçiyi zehirledi

  İZMİR Buca'ya bağlı Kaynaklar Köyü'nde yapımı süren kapalı cezaevinin inşaatında çalışan işçiler zehirlendi. Adalet Bakanlığı tarafından yaptırılan F Tipi Kapalı cezaevi inşaatında Ekinciler Şirketi'ne bağlı olarak çalışan işçiler, akşam yemeğinde kendilerine verilen ve mercimek çorbası, dana rosto, pilav, cacık, sütlaçtan oluşan mönüden yedi. Bir süre sonra mide bulantısı ve baş dönmesi şikayetinde bulunan 70 işçi, Bozyaka SSK Hastanesi'ne kaldırıldı. Gıda zehirlenmesi geçirdikleri belirlenen işçilerin mideleri yıkanıp, serum takıldı. Olay sonrası geniş çaplı soruşturmaya başlayan Jandarma ekipleri, yemeklerden numune alınacağını, yapılacak tahlil sonrası olayın açıklığa kavuşacağını bildirdi. Turaç TOP / İZMİR, (DHA)

  Terörist avında 2 kişi tutuklandı

  İZMİR’de terör örgütü PKK’ya yönelik düzenlenen operasyonda yakalanan 2 kişi tutuklandı. Terörle Mücadele ve İstihbarat Şube Müdürlüğü ekiplerinin yaptığı operasyonda, bir süreden beri Tunceli ve İzmir Emniyet müdürlükleri tarafından aranan Şahin Çağdaş'la Cabbar Korkmaz yakalanarak gözaltına alındı. Sanıklardan Çağdaş'ın 5 yıl önce Korkmaz’ın yardımıyla Dikili'den yasadışı yollarla Yunanistan’a geçtiği belirlendi. Şahin Çağdaş’ın daha sonra sık sık yurda giriş yaparak, Yunanistan’dan getirdiği patlayıcı malzemeleri Türkiye’ye soktuğu tespit edildi. Çağdaş ve Korkmaz, İzmir DGM'ce tutuklanarak Buca Cezaevi’ne gönderildi.

  Narlıdere’de festival

  NARLIDERE Belediyesi 18 - 20 Mayıs tarihleri arasında Gençlik ve Çiçek Festivali düzenliyor. Festival boyunca şiir dinletileri, konferanslar, en güzel çiçek yarışması, gençlik koşusunun yanı sıra Haluk Levent, Yavuz Bingöl ve Altay'ın konserleri yer alacak. Belediye Başkanı Abdül Batur, festivale tüm İzmirliler'in davetli olduğunu belirterek, ‘‘Festivalin coşkulu ve güzel geçmesi için bütün hazırlıklarımızı yaptık’’ dedi.

  Belediye kitap atağında

  BÜYÜKŞEHİR Belediyesi, İzmir'le ilgili arşiv ve akademik değeri bulunan kültürel yayınlar çıkarmak için harekete geçti. İzmir Kent Kültürü Dergisi ilk sayısını yayınlayan belediye şirketi İzmir Yayıncılık, birçok yayınevinin teklif götürdüğü, ünlü yazarlarla telif anlaşması yaptı. Eylül ayından itibaren Profesör Doktor Nebahat Kütükoğlu'nun ‘‘İzmir tarihinden kesitler’’, ‘‘15 ve 16. yüzyılda İzmir kazasının iktisadi durumu’’, Emel Kayın'ın ‘‘İzmir oteller tarihi’’, Gürhan Tümer'in ‘‘19. yüzyıl Fransız keşiflerinin gözüyle İzmir’’, Erkan Serçe'nin ‘‘İzmir 1905’’ adlı kitapları basılacak. Yaşar Aksoy'un ‘‘İzmir 5000’’ adlı kitabı ile ilgili görüşmeler ise sürüyor.

  Hasanağa’da yağlı güreş

  BUCA Hasanağa Bahçesi yağlı pehlivan güreşleriyle şenlendi. Buca Belediye Başkanlığı'nca düzenlenen Geleneksel 3. Yağlı Pehlivan Güreşleri'ne Ege Bölgesi'nin dört bir yayından pehlivan katıldı. Baş, başaltı, büyük orta, küçük orta, deste, ayak ve minikler dallarında sporcular sıcağa rağmen kıran kırana mücadele etti. Ata sporu yağlı güreş karşılaşmalarını izlemek için Hasanağa Bahçesi'ni dolduran güreşseverler bir yandan da piknik yaptı. Dereceye girenler, para ve madalyayla ödüllendirildi.

  Etiketler:
  

   EN ÇOK OKUNAN HABERLER

    Sayfa Başı