Ege Haberleri

  Kısa, kısa

  Hürriyet Haber
  08.05.2000 - 00:00 | Son Güncelleme:

  Davayı kazanan dönüyor

  Gerekçe gösterilmeden görevden alınmaları üzerine açtıkları davayı kazanan İzmir İl Sağlık Müdür Yardımcısı Dr. Cumhur Erdal ile Şube Müdürü Dr. Hasan Pınar mahkeme kararıyla geri döndü. Müdürlükte, dönenlere yer açmak amacıyla, Dr. Aydın Piyancı ile Dr. Lütfiye Coşkun görevden alındı.

  Anter’in tedavisi ABD’de

  GEÇEN hafta İzmir'de katıldığı bir toplantıda yüksek tansiyondan fenalaşıp hastaneye kaldırılan Bodrum Belediye Başkanı Emin Anter'in akciğerinde 2 santimlik ur belirlendi. İstanbul Alman Hastahanesi'nde tedavi altına alınan 59 yaşındaki Anter'in, hafta içinde ABD'nin Houston kentine gidip ‘‘iyi huylu’’ olduğu belirtilen uru aldıracağı öğrenildi.

  Bizim okul dönemi

  Aynı eğitim bölgesindeki okullar kütüphaneden laboratuvara, spor tesisinden tiyatro salonuna kadar birbirlerinin olanaklarından yararlanacak

  EĞİTİMDE adaleti sağlayacak öğretmen norm kadro uygulaması çalışmaları sürerken, Konak İlçe Milli Eğitim Müdürlüğü sisteme kampus modelini getirerek ‘‘bizim okulumuz’’ kampanyasını başlattı. Uygulamayla okullar arasında olanaklardan ortak paylaşım sağlanacak.

  İmkanlara paylaşım

  5 EĞİTİM bölgesine ayrılan Konak'ta okulların fotokopi, bilgisayar, laboratuvar, kütüphane, spor ve tiyatro salonu gibi eğitim araç gereçleriyle sosyal altyapılarının dökümü çıkarılacak. Aynı eğitim bölgesindeki devlet ve özel okullar imkanlarını paylaşacak.

  Uygulama seneye

  İZMİR'de kampus modelini ilk başlatan müdürlük olan Konak İlçe Milli Eğitim Müdürlüğü yetkilileri, uygulamaya 2000 / 2001 öğretim yılında geçileceğini bildirerek, ‘‘Artık, öğretmen, öğrenci, veli benim okulum değil, bizim okulumuz diyecek. Okullar arasında duvarlar kalkacak’’ dedi.

  Planlama yapılacak

  OLANAKLAR saptandıktan sonra planlama yapılacağını kaydeden yetkililer, ‘‘Örneğin bir okulun spor salonlarındaki boş saatlerinden başka okulun öğrencileri yararlanacak. Bir okulda fotokopi makinası yoksa, diğer okuldaki kullanılacak’’ diye konuştu.

  Acil tanıtımı

  MANİSA: 112 Acil Servis, itfaiye ve polis teşkilatları, Tarzan Meydanı'nda halka ve öğrencilere uygulamalı olarak tanıtıldı. Emniyet Müdürlüğü standında resim ve broşürlerle polisin görevleri anlatılırken, 112 acil servisinin standında görevliler tansiyon ölçtü, kurtarma aletlerini tanıttı.

  Sekizinci Corners

  TORBALI: Corners, 8'inci Office Store mağazasını Torbalı'da açtı. Mağazanın kurdelesini CHP İlçe Başkanı Ramazan İsmail Uygur kesti. İşletmeciliği üstlenen Hikmet Uygur, karlılığı ve başarısı kanıtlanmış sistemin parçası olmaktan mutluluk duyduğunu söyledi.

  Bilgisayarlı eğitim

  ÖDEMİŞ: Ödemiş İlköğretim Okulu'nda bilgisayarlı eğitime başlandı. Öğrencilerin yanısıra öğretmenler de bilgisayar kullanmayı öğrenme telaşına düştü. Müdür Mustafa Toker, Bakanlığın gönderdiği bilgisayarlarla iki laboratuvar kurduklarını belirtti. Yüksel BALCI

  36 yılın ödülü

  GERMENCİK: 36 yıldır minibüs şoförlüğü yapan, bugüne kadar hiç bir kazaya karışmayan Muharrem Özkara, yılın şoförü seçildi. Aynı zamanda Şoförler Odası kurucularından olan Özkara, törenle ödüllendirildi. Kaymakam Vekili Ahmet Yavaşoğlu, oda adına Özkara'ya altın kaplama bir saat armağan etti.

  Esnafın seyyar şikayeti

  AYDIN Manifaturacılar ve Tuhafiyeciler Odası Başkanı Yüksel Yaman, işportacıların belediye zabıtası tarafından denetlenmediğini önesürerek, haksız rekabet ortamı doğduğunu söyledi. Esnafın Bağ-Kur primleri ve yüksek vergilerle boğuştuğunu belirten Yaman, ‘‘Öğleden sonra çarşı-pazar işportacı ile doluyor. Zabıta ve maliye elemanları ise saat saat 14.00'ten sonra denetime çıkmıyor. Yetkilileri, kayıt dışı ekonomiyi denetim altına almaya ve haksız rekabeti önlemeye çağırıyoruz’’ dedi.

  Şirince'ye Yunanlı konuklar

  SELÇUK'un eski Rum Köyü Şirince'de, sezon Giritli turistlerin ziyaretiyle açıldı. Muhtar Ali Vurmazdere, Köy Restoran'ın sahibi Ali İnal, esnaf ve köylüler, 350 Yunanlı turisti karanfillerle karşıladı, lokma döküp ikram etti. Köyü dolaşan, kadınların yaptığı elişlerini inceleyip bol bol alışveriş yapan Giritliler, kahvehaneye oturup Şirinceliler ile sohbet etti, ev şarabından içti. Tarihi köyün konukları, ‘‘Evimizdeymiş gibi huzurluyuz. Dost olduğumuzu bir kez daha gördük. Tek dileğimiz bu dostluk ve barış hiç bitmesin’’ dedi.

  Polis telefonu borçtan sustu

  EMNİYET Müdürlüğü'nün 200 telefonundan 132'si 1996'dan beri ödenmeyen ve 116 milyar lirayı bulan borcu yüzünden kesildi. Kesilen telefonlar arasında, ilçe emniyet müdürlükleriyle, Asayiş, Terörle Mücadele, Narkotik, Mali Şube, haber merkezi, bazı karakollar ve trafik istasyonlarının da bulunduğu belirtildi. İzmir Emniyet Müdürü Hasan Yücesan'ın Bostanlı'daki lojmanının telefonunun da kapatıldığı açıklandı. Yücesan bu konuda görüş bildirmek istemedi.

  Sıkıntı sürüyor

  EMNİYET yetkilileri, ödenek tahsis edildiğinde borcun ödeneceğini bildirmelerine rağmen telefonların kesilmesine tepki gösterdi. Durumun Emniyet Genel Müdürlüğü'ne ve İçişleri Bakanlığı'na bildirildiği kaydedildi. Ödenek tahsislerinin belirli dönemlerde yapılmasından dolayı sıkıntının henüz giderilemediği açıklandı.

  TELEFONLARIN kesilmesinin güvenlik hizmetlerinin verilmesinde sakınca yaratacağı savunulurken, Türk TELEKOM yetkilileri, ayrım yapılmaksızın, borcunu ödemeyen her kurum ve kuruluşun telefonlarının, kesildiğini bildirdi.

  Etiketler:
  

   EN ÇOK OKUNAN HABERLER

    Sayfa Başı