Ege Haberleri

  Kırsal alan için müjde

  İlker KILIÇASLAN / MANİSA, (DHA)
  31.01.2012 - 13:27 | Son Güncelleme:

  Manisa Valisi Halil İbrahim Daşöz, 22 ilde kurulacak olan Kırsal Kalkınma Koordinatörlüğü’nün Manisa’ya da kurulacağını açıkladı. Koordinatörlük vasıtasıyla kırsal kalkınma alanındaki projelere 400 bin TL’ye kadar hibe kredi desteği sağlanacak.

  Manisa Valisi Halil İbrahim Daşöz, Türkiye Güçsüzler ve Kimsesizlere Yardım Vakfı Manisa Şube Başkanı Ayşe Nur Er ve yönetim kurulu üyelerinin ziyaretinde kırsal kalkınmaya yönelik müjdeli bir haber verdi. Vali Daşöz’ün açıklamasının öncesinde Şube Başkanı Ayşe Nur Er, çalışmaları hakkında ve gelecek aylarda gerçekleştirecekleri etkinlikler hakkında bilgiler verdi. Er, bu yıl uygulamaya geçirmeyi hedefledikleri proje hakkında, “Köylerdeki ilköğretim okullarında okuyan çocukların, 10 günlüğüne merkezdeki bir okulda öğrenim görmelerini sağlamak için bir çalışma yapmayı planlıyoruz. Ayrıca bu proje ile merkezdeki ilköğretim okullarında belirlenen öğrencilerimizin de köydeki ilköğretim okullarında öğrenim görmesini sağlayacağız. Yani 10 günlüğüne merkezdeki öğrenciler ile köydeki öğrenciler yer değişikliği yaparak, birbirlerinin hangi şartlarda okuduklarını görmelerini sağlayacağız” diye konuştu. Vali Daşöz, projenin hayata geçirilmesi konusunda gerekli desteği sağlayacaklarını söyledi.

  Kırsal kalkınma koordinatörlüğü kuruluyor

  Ziyarette Manisa’ya Kırsal Kalkınma Koordinatörlüğü’nün kurulacağı müjdesini veren Vali Daşöz, koordinatörlük için yer arayışlarına başladıklarını ifade etti. Koordinatörlüğün Zafer Kalkınma Ajansı kadar etkili olacağını dile getiren Vali Daşöz, “Tek farkı Zafer Kalkınma Ajansı 4 ile hitap ederken, koordinatörlük sadece Manisa ve ilçelerine hitap edecek. Kırsal Kalkınma Koordinatörlüğü’nün kırsal alanda üretilecek olan projelere 16 bin TL’den başlayıp 400 bin TL’ye kadar hibe kredi verecek. Şunda bu koordinatörlük Manisa dahil 22 ilde kurulmaya başlandı. Şubat ayı içerisinde yer bulduktan sonra koordinatörlük hizmet vermeye başlayacak. Koordinatörlüğümüz kurulduktan sonra sivil toplum kuruluşlarımızı, kurumlarımızı kırsal alanın kalkınması yönünde proje üretmeye davet ediyoruz. Ne kadar çok proje o kadar çok hibe desteği” dedi. Vali Daşöz kadın sivil toplum örgütlerinin de kırsal kalkınmaya yönelik proje üretme çağrısında bulundu.

  Etiketler:
  

   EN ÇOK OKUNAN HABERLER

    Sayfa Başı