Ege Haberleri

  Kırmızı çizgi değil hükümet bekliyoruz

  Hürriyet Haber
  08.07.2015 - 01:16 | Son Güncelleme:

  EGELİ sanayici ve işadamları ihracatın hız kestiği, büyüme hızının düştüğü, işsizliğin sürekli arttığı, komşularında kriz ve savaşın olduğu Türkiye’de siyasilerden kırmızı çizgiler üretmelerini değil, en kısa zamanda hükümet kurmasını bekliyor.

  Bağyurdu Organize Sanayi Bölgesi Yönetim Kurulu Başkanı Aydın Telseren, Meclis Başkanlığı seçimlerinin tamamlanmasının ardından sıranın siyasi partilerin uzlaşma sağlayarak kuracakları hükümete geldiğini söyledi. Türkiye’nin içinde bulunduğu ortamda bütün siyasi parti liderlerinin ülke menfaatini öne alarak uzlaşması ve halkın istediği gibi bir koalisyon hükümetini kurması gerektiğine dikkat çeken Telseren, “Ülkemizin çevresi bir ateş çemberi. Suriye’deki savaş kapımıza kadar geldi. Yunanistan bölge ekonomisinde sıkıntı yaratacak şekilde iflasın eşiğinde. İhracatımız azalıyor. Büyüme oranımız düşüyor. İşsizlik rakamları yükselişte. Başta ekonomi olmak üzere çözülmesi gereken birçok sorunumuz var. Bu ortamda siyasi parti temsilcilerimiz daha duyarlı olmalı ve mazeret üretmek yerine en kısa süre hükümeti kurarak, her alanda ihtiyacımız olan reformları hayata geçirmeli” diye konuştu.

  Hedeflere ulaşamayız

  Erken seçimin başta ekonomi olmak üzere birçok alanda ülkeye kan kaybettireceğini ifade eden Telseren, seçimin kesinlikle akla getirilmemesi gerektiğini kaydetti. Türkiye gündeminde gerginlik yerine ekonomi ve demokratikleşme konusundaki reformların yer alması gerektiğine dikkat çeken Telseren şöyle konuştu:
  “En büyük sorunumuz işsizlik. Bunun çözümü için yeni yatırımlara ihtiyaç var. Yatırımcılar istikrarı sever. Sürekli siyasi sorunlarla boğuşan bir ülkeye de yatırımcı gelmez. İzmir’de de yatırım için birçok organize sanayi bölgesi yatırımcı bekliyor. Siyasiler ülkenin gerçek sorunlarını düşünerek adımlarını atmalı. Aksi takdirde biz ülke olarak hedeflediğimiz dünyanın en büyük 10 ekonomisi içinde yer almayı başaramayız.”

  İş Dünyası Yoruldu

  Denizli Sanayi Odası Başkan Müjdat Keçeci komşu ülkelerde yaşanan ekonomik kriz ve savaş ortamının Türkiye’yi de etkileyeceğini belirterek, “Siyasetçilerin tutumu nedeniyle endişeliyiz. Seçmenimiz oyunu kullanmış ve iradesini ortaya koymuştur. Bu irade, koalisyon hükümetini işaret etmektedir. Seçmenin net bir şekilde ortaya koyduğu bu iradeyi siyasi partilerin de ortaya koymasını ve hükümetin bir an önce kurulmasını bekliyoruz. İş dünyası beklemekten yoruldu ve artık yol almak istiyor. Siyasi önderlerimizin artık bu çağrılara sessiz kalmaması gerekir” diye konuştu.

  Acele Edilmeli

  MANİSA Ticaret ve Sanayi Odası (MTSO) Yönetim Kurulu Başkanı Adnan Erbil, "Artık beklemek istemiyoruz. Ya koalisyon hükümeti, ya da erken seçim. Artık üretime, sanayiye ve yapısal reformlara odaklanmalıyız" dedi. Erbil, 7 Haziran'da yapılan seçimlerin hiçbir partinin tek başına iktidar olamayacağı bir tabloyu ortaya çıkardığını belirterek, acil yol alınmasını istedi.

  Etiketler:
  

   EN ÇOK OKUNAN HABERLER

    Sayfa Başı