Ege Haberleri

  Kırık Testi’ye Prömiyer

  Mehmet KURT, İZMİR (DHA)
  21.10.2015 - 15:03 | Son Güncelleme:

  İzmir Devlet Tiyatrosu "tek başına haklı olanın, en fazla haksız olacağını" vurgulayan komedisi "Kırık Testi" oyunuyla prömiyer yaptı.

  Ankara’daki gösteriminden 30 yıl sonra sonra, Heinrich Von Kleıst’in "Kırık Testi" adlı oyununu bu defa Devlet Tiyatroları Konak sahnesinde İzmirli Tiyatro seyircilerinin beğenisine sundu. Alman Tiyatro Klasiklerinin önde gelen, ölümsüz ismi Heinrich von KIeist"in, 1806 yılında, Jean Jacques Le Veau adlı bir ressamın, "La Cruche Cassee" adlı gravüründen esinlenerek kaleme aldığı, usta yönetmen Selçuk Sazak’ın yönetmenliğini üstlendiği "Kırık Testi", çok sayıda İzmirli sanatsever tarafından ilgi ve beğeniyle izlendi.

  Dekor tasarımı Murat Gülmez’e, kostümleri Yıldız İpeklioğlu’na, ışık tasarımı M. Kemal Gürgün’üne, müzikleri Cumhur Bakışkan’a, dramaturgluğunu Devlet Tiyatroları Baş dramaturg’u Dr. Servet Aybar’ın üstlendiği oyunda başlıca rolleri Ali Ulvi Hünkar, Rüçhan Gürel, Şebnem Doğruer, Musa Zindan, Mustafa Çolak, Zeynep Nutku, Elif Göksüner Ülgen, Ece Erişti, Emrah Şenışık, Ömer Polat, İlker Atatoprak, Ali Sinan Demirkale ile Fulya Aslangenç paylaştıı.

  İzmir Devlet Tiyatrosu yapımı oyun; Adaleti arayan kişilere karşı adaleti çarpıtmaya çalışan bir yargıcın durumunu gözler önüne sererken, karşımızdakini kolayca suçlayıp, yargıladığımızı, bu yargı kararını verirken de karşımızdaki insanın suçunu kendi terazimizle tarttığımızı ve nedense; suçlunun küçücükte olsa haklı olabileceği ihtimalini düşünemediğimizi hatırlatıyor.

  31 Ekim’e kadar hergün 20.30 ve Cumartesi günleri 15.00’te sergilenecek oyunun tüm biletleri tükenmiş durumda.  Fotoğraf  DHA-Bölge - - Mehmet KURT
  2015-10-21 10:19:17

  Etiketler: Prömiyer

   EN ÇOK OKUNAN HABERLER

    Sayfa Başı