Ege Haberleri

  Kiraz ihracatında liderlik hedefi

  DHA
  04.04.2016 - 16:02 | Son Güncelleme:

  TÜRKİYE, üretiminde dünya lideri olduğu, ihracatında ise dünya üçüncüsü olduğu kiraz meyvesinin ihracatında dünya liderliğini hedefliyor.

  Ege Yaş Meyve Sebze İhracatçıları Birliği ve Uludağ Yaş Meyve Sebze İhracatçıları Birliği işbirliğinde önemli kiraz üretim merkezleri Afyon’un Sultandağı ve Isparta’nın Uluborlu ilçelerinde “Kiraz İhracatını Arttırmaya Yönelik Yeni Yaklaşımlar” isimli panelde ihracatçılar ve üreticiler bir araya geldi.Ekonomi Bakanlığı İhracat Genel Müdürlüğü Tarım Dairesi Başkanı Tayfun Kılıç, dünyanın istediği türde ve ilaç kalıntısız güvenli kiraz ürettiğimiz takdirde kiraz ihracatımızın 2-3 kat artış gösterebileceğini ve dünya lideri olabileceğimizi söyledi.

  ÖRNEK BAHÇELER KURULMALI

  Ege Yaş Meyve Sebze İhracatçıları Birliği Yönetim Kurulu Başkanı Rıza Seyyar, kiraz da yol ömrü uzun, yola dayanıklı, raf ömrü uzun yeni kiraz türlerinin dikileceği örnek bahçeler oluşturulması gerektiğini ifade etti. Gıda Tarım ve Hayvancılık Bakanlığı’nın, yeni kiraz bahçelerinin kurulması, mevcut kiraz bahçelerinin dönüşümü için üreticiye en az 3 yıl destekleme primi vermesi gerektiğini dile getiren Seyyar, “Kamu desteği ile 4-5 yılda oluşacak kiraz bahçeleriyle ihracatımızı 3-4 kat artırmak mümkün olacak. Doğru çeşit, doğru ilaç, doğru hasat ile hedefe ulaşacağız” diye konuştu.

   

  Etiketler:
  

   EN ÇOK OKUNAN HABERLER

    Sayfa Başı