Ege Haberleri

  Kınık’ta dolu zararı ertelemesi

  Hürriyet Haber
  01.07.2015 - 10:02 | Son Güncelleme:

  AK Parti İzmir Milletvekili Kerem Ali Sürekli, Kınık’ta yoğun yağış ve dolu nedeniyle zarar gören üreticileri ziyaret etti, kredi borçlarının bir yıl süreyle erteleneceğini söyledi.

  Kınık Belediye Başkanı Sadık Doğruer’in de katıldığı ziyaretlerde Kerem Ali Sürekli, Kınık’ta 850 üreticinin zarar gördüğünü açıkladı. Doğal afetlerden zarar gören üreticilerin mağdur olmamaları için her türlü desteği sağladıklarını söyleyen Sürekli, "Yoğun yağış ve dolu Kınık da Poyracık, Hamzahocalı ve Cumalı mahallesi olmak üzere toplam 6 mahallede 850 çiftçi ve 35-40 bin dekar ekili alanı etkilemiştir. Başta domates ve biber olmak üzere mısır, karpuz, kavun ve ayçiçeği ekili dikili tarlalarda yüzde 80-90 oranında ürün zararı yaşanmıştır.

  Bitkisel ürünlerde dolu riski 5363 Sayılı Kanun gereği yüzde 50 devlet destekli TARSİM kapsamında olduğundan ürününü sigorta ettiren üreticilerin müracaatı üzerine sigorta eksperleri sahada hasar tespit çalışmalarına başlamıştır. Kınık Kaymakamlığımız Başkanlığında Ziraat Odası, Tarım Kredi Koop, Mal Müdürü ve İlçe Müdürlüğümüz elemanlarınca oluşturulan İlçe Hasar Tespit Komisyonu hasar tespit çalışmalarına başlamıştır. Çalışmalar sonucu zarar gördüğü tespit edilen üreticilerin müracaatları halinde Ziraat Bankası ve Tarım Kredi Kooperatiflerinden almış oldukları düşük faizli kredi borçları bir yıl süreyle ertelenecektir" dedi.

  Etiketler:
  

   EN ÇOK OKUNAN HABERLER

    Sayfa Başı