Ege Haberleri

  Kimsesize çiş ayıbı

  Hürriyet Haber
  28.02.2000 - 00:00 | Son Güncelleme:

  Yerel gazetenin, ‘‘Yetiştirme yurdu çiş kokuyor'' haberleri, kimsesiz çocukları üzdü. Hayırseverler yurda yardımlarını kesti, ortalık karıştı

  ÇANAKKALE Sosyal Hizmetler Müdürlüğü Yetiştirme Yurdu'na ‘‘çiş'' gölgesi düştü. Yerel Burası Çanakkale Gazetesi, ‘‘Kız yetiştirme yurdu çiş kokuyor'' başlıklı haberinde yurdun temiz tutulmadığı, çocukların pislik içinde yaşadığı iddialarına yer verdi. İddialar geniş yankı uyandırdı.

  Bunun üzerine yurda bir yılda 7.5 milyar lira maddi katkı sağlayan, 180 çocuğun giysi ve okul ihtiyaçlarını karşılayan hayırseverler, ‘‘Yardımlar yerine ulaşmıyor'' düşüncesiyle desteğini kesti. Yurtta kalan kız öğrenciler çevrelerinde ve okullarında alay konusu oldu.

  Olumsuz gelişmeler üzerine Vali Yardımcısı Metin Çınar ve Sosyal Hizmetler İl Müdürü Macit Ceneviz toplantı düzenledi. Çınar ve Ceneviz, binanın bodrumundan çatısına, çocukların yatak odasından soğuk hava deposuna kadar her yeri basına açıp yayınların haksız olduğunu ileri sürdü.

  Yardımların kesilmesiyle çocukların mağdur olduğunu söyleyen Ceneviz, ‘‘İnsanların evinde bile bazen dağınıklık olabiliyor. Burası çocuklarımızın evi gibi. Misafir geleceği vakit toplarlar ama ders çalışıp eğlenecekleri zaman biraz dağınık olabilir'' dedi. Bilal AKSUNGUR

  Müdür:Yurt, kokmuyor

  SOSYAL Hizmetler Müdürü Macit Ceneviz, yurdun hiçbir zaman çiş kokmadığını söyledi. Ceneviz, ‘‘Yurdun çiş kokması da ispatlanabilir bir durum değil. Koku kişiden kişiye değişir. Böyle bir konuda sürekli yayın yapılarak 180 kimsesiz çocuğun onuru rencide edildi. Çocuklara yapılan yardımlar bıçak gibi kesildi. Tüm Çanakkaleliler yurdu pislik yuvası gibi görmeye başladı. Bu yurt iki kez cumhurbaşkanı, bir kez başbakan, birçok kez bakan ve yabancı bakan ağırladı. Bölgedeki sayılı kaliteli yurtlardan biri. Böyle insafsız yayınlarla yurda zarar verildi. Size yalvarıyorum istediğiniz kurum adına istediğinizi yazın ama kimsesiz çocukları, özellikle kız çocuklarını rencide edici bu yayınları artık yapmayın. Çocuklarımız geceleri öğretmenlerinin kucağında ağlıyor, öğrenim gördükleri okullarda arkadaşlarının yüzüne bakamıyor'' dedi.

  Etiketler:
  

   EN ÇOK OKUNAN HABERLER

    Sayfa Başı