Ege Haberleri

  Kılıç Balık yurt dışına açılıyor

  M. Tamer OMUR
  26.01.2012 - 00:00 | Son Güncelleme:

  Akua kültür, tarım ve hayvancılık, turizm, inşaat sektörlerinde faaliyet gösteren Kılıç Holding, 2012’ye hızlı girdi. Holdingin amiral gemisi olan Kılıç Deniz, bu yıl, Tunus, Fas ve Güney Amerika’da yatırım yapmayı planlıyor.

  YENİ yıla hızlı giren Kılıç Holding’in gündeminde hem yatırım, hem de halka arz var. Holdingin amiral gemisi olan Kılıç Deniz, bu yıl Tunus, Fas ve Güney Amerika’da yatırım planlarken, grup ayrıca, tarım ve hayvancılık alanında süt ürünleri üretmeye hazırlanıyor. Dört ayrı sektörde faaliyet gösterdiklerini söyleyen Kılıç Holding Yönetim Kurulu Başkanı Orhan Kılıç, grup içinde liderliğin, 1993’te kurulan Kılıç Deniz’e ait olduğunu belirtti. Kılıç, “30 ton kapasiteyle yola çıktık, bugün ise 30 bin tonlara ulaştık. 20 yılda bin kat büyümüş olduk” dedi. Şu anda alanında hem karlılık, hem de üretim anlamında Avrupa’nın en büyük firması olduklarını kaydeden Orhan Kılıç, 100 milyon dolarlık ihracata, 300 milyon TL de ciroya sahip şirketin, beş kentte üretim tesisleri bulunduğunu anlattı.

  1 milyar dolar ciro

  Yavru balık konusunda pazarın yüzde 83’ünün kendilerinde olduğunu bildiren Orhan Kılıç, hedefleri hakkında da bilgi verdi, 2012’nin yatırım yılı olacağını ilan etti. Kılıç; Fas, Tunus ve Güney Amerika’da yatırım planlarının bulunduğunu dile getirerek, “Aslında şu anda ekonomik kriz yaşayan Yunanistan’dan satın alma yoluyla yatırım planımız vardı. Ancak, yaptığımız incelemelerde Yunan şirketlerinin üzerinde ciddi borç yükü olduğunu gördük. Bu nedenle rotamızı Tunus, Fas ve Güney Amerika’ya çevirdik. İlk etapta şirket satın alması şeklinde yatırım planlıyoruz. Ama bu olmazsa, sıfırdan tesis kuracağız” diye konuştu.
  Orhan Kılıç, yaptıkları yatırımlarla 5 yılda cirolarını 1 milyar dolara çıkarmayı hedeflediklerini de açıkladı.

   

  Etiketler:
  

   EN ÇOK OKUNAN HABERLER

    Sayfa Başı