Ege Haberleri

  Kepsut’ta örümcek avı

  Muzaffer KARAKOYUN/KEPSUT, (Balıkesir) (DHA)
  10.07.2012 - 09:41 | Son Güncelleme:

  Niğde Üniversitesi Fen Edebiyat Fakültesi Biyoloji Bölümü öğretim üyeleri, Prof. Dr. Aydın Topçu ve Doç. Dr. Tuncay Türkeş, Balıkesir'in Kepsut İlçesi Bükdere Köyü Ulupınar Mağarası ile Akçakertil Köyü, Evliardı ve Alkaya mağaralarında yaşayan örümcekleri inceledi, değişik türlerden örnekler topladı.

  Sıcak yaz günlerinde herkes deniz kenarına tatile koşarken iki bilim adamı karanlık, izbe mağaralarda örümcek peşine düştü. TÜBİTAK desteğinde Türkiye’nin çeşitli bölgelerindeki mağaralarda örümcekler üzerine araştırma yaptıklarını, elde ettikleri bilgileri yayınladıklarını hatırlatan Prof. Dr. Topçu, şimdi hedeflerinde Kepsut’taki beş mağara olduğunu ancak Akçakertil köyü’ndeki İncirlikyu ve Kocain mağaralarını, ulaşım zorluğu nedeniyle araştıramadıklarını açıkladı.

  Prof. Dr. Topçu, hedeflerinin örümceklerin ağ ördüğü çelikten sağlam ipeksi ipliği incelemek olduğunu belirterek şunları söyledi:
  “Örümceklerin ağ yapmak için vücutlarında ürettikleri ipeksi iplikleri kullandıkları herkes tarafından bilinmektedir. Ancak bu ipeğin üretim aşamaları ve genel özelikleri bilinmemektedir. Örümceklerin ürettiği ve çapı bir milimetrenin binde birinden daha ince olan ipek iplik, aynı kalınlıktaki çelik telden beş kat daha sağlam. Bunun yanı sıra kendi uzunluğunun dört katı kadar esneyebilir. İpeğin diğer bir çarpıcı özelliği son derece hafif olması. Örnek vermek gerekirse, dünyanın çevresi boyunca uzatılacak bir ipek ipliğin ağırlığı sadece 320 gramdır.

  Örümcek ipinin bir başka özelliği çok esnek olması. Hem sağlam, hem esnek malzeme bulmak çok zor. Örneğin çelik halat en sağlam malzemelerden biri. Fakat kauçuk halatlar gibi esnek olmadıklarından zamanla deforme olur. Kauçuk halatlar da kolay kolay deforme olmamalarına rağmen, yeterince dayanıklı olmadıkları için ağır yükleri kaldıramaz. Buna karşın, örümceğin ipliği aynı kalınlıktaki çelik telden beş kat daha sağlam, yine aynı kalınlıktaki kauçuktan yüzde 30 daha esnek. Teknik olarak, örümceğin halatı, kopma mukavemet değeri ve kopma öncesindeki uzama oranı bakımından eşi benzeri olmayan bir malzeme. Kimyasal madde üreten uluslararası şirketlerin yaptırdığı özel araştırmalar sonucunda, örümcek ipliğinin yapısı tamamen olmasa da kısmen çözülmüştür.”

  Kepsut'daki mağaralarda ‘Latrodoestus’, ‘Family salticidae’, ‘Family therap hosidoe’ gibi örümcek türlerinin bulunduğunu belirten Prof. Dr. Topçu, yaptıkları araştırmadan gerekli verimi aldıklarını, rastladıkları değişik tür örümceği üniversitede inceleyeceklerini de bildirdi.

  Etiketler:
  

   EN ÇOK OKUNAN HABERLER

    Sayfa Başı