Ege Haberleri

  Kentsel dönüşüm sözü

  Utku BOLULU / İZMİR, (DHA)
  30.05.2011 - 22:42 | Son Güncelleme:

  CHP Genel Başkan Yardımcısı ve İzmir adayı Alaattin Yüksel, Büyükşehir Belediye Başkanı Aziz Kocaoğlu, ilçe belediye başkanları ve diğer adaylarla birlikte partisinin yerel yönetimler ve kentsel dönüşüm projelerini açıkladı.

  Tarihi Havagazı Fabrikası’nda düzenlenen toplantıda konuşan Yüksel, Konut ve Şehircilik Bakanlığı kurulacağını, fay hatlarına duyarlı uzun vadeli yerleşim planının yürürlüğe konulacağını söyledi.

  Düşük ve orta gelir grubundaki insanlar için konut projeleri yapılacağını, imkanı bulunmayalar için ise ucuz kiralık konutlar üretileceğini belirten Alaattin Yüksel, “Kentsel Dönüşüm Yasası’yla kentlerdeki çarpık yapılaşma ve gecekondu bölgeleri hızla iyileştirilecek. izmir Büyükşehir Belediyesi’nin kentsel dönüşüm projeleri Bakanlar Kurulu onayından sonra başlayacak” dedi.

  440 bin konut

  Büyükşehir Belediye Başkanı Aziz Kocaoğlu ise 4 bin 731 hektar alanın sağlıklılaştırma ve kentsel dönüşüm alanı olarak belirlendiğini kaydetti. izmir’de 220 bin sağlıksız konut olduğunu ifade eden Kocaoğlu, 1 emsal yoğunluk olacağı kabul edildiğinde 440 bin konut üretileceğini bildirdi. Emsalin 1.5 olması durumuda ise sayının 660 bine çıkacağını dile getiren Başkan Kocaoğlu, “Kentsel dönüşümde süreci belirleyecek olan konut talebinin yaratılmasıdır. Kentin kalkınmasına paralel konut talebi artar. Eğer ekonomik gelir artarsa kent 10 yılda dönüşebilir” diye konuştu.

  Öncelik Protokol Yolu

  Kocaoğlu, öncelikli kentsel dönüşüm alanlarını ‘Protokol Yolu’ olarak bilinen, Adnan Menderes Havalimanı’ndan başlayan, Yeşillik Caddesi’nden (Çevre Yolu üzerinden) Üçkuyular’a inen aksın çevresi olduğunu vurguladı. Bu akstaki Aktepe-Emrez ve Limontepe için projelerinin hazır olduğunu açıklayan Başkan Kocaoğlu, “Ayrıca, Roman vatandaşlar için devlet projesi olan Menemen, Bayındır, Torbalı’daki kentsel dönüşüm projleri de onay bekliyor. izmir’de 14 bölgede sağlıklaştırma ve kentsel dönüşüm yapılacak” dedi.Kocaoğlu, bir soru üzerine, TOKİ’yle ilgili görüşlerini seçimden sonra paylaşacağını bildirdi.

  Etiketler:
  

   EN ÇOK OKUNAN HABERLER

    Sayfa Başı