Ege Haberleri

  Kent yenileme polemiği

  İZMİR (DHA)
  12.09.2012 - 14:48 | Son Güncelleme:

  CHP İzmir Milletvekili Alaattin Yüksel, AKP'li belediyelerin kentsel dönüşüm projelerinin Bakanlar Kurulu'nda ortalama 20 günde onaylandığını hatırlattı.


  CHP'li Yüksel, 5393 sayılı Belediye Kanunu'nun 73'üncü maddesinde 17.06.2010 tarihinde yapılan değişikliğin ardından bir çok belediyenin kentsel dönüşüm için başvuru yaptığını hatırlattı. Bu kapsamda, İzmir Büyükşehir Belediyesi'nin 11.02.2011 tarihinde 4, Ağustos-Aralık 2011 döneminde de 5 projenin İçişleri Bakanlığı'na gönderdiğine dikkat çeken Yüksel, Hükümetin, kentsel dönüşüm projelerinin onaylanma sürecinde ayırımcılık yaptığını söyledi. AKP'li belediyelerin projelerinin ortalama onay sürecinin 20 günü geçmediğini vurgulayan Yüksel, “Kentsel dönüşüm konusunda AKP iktidarı tam bir çifte standart içindedir. AKP'nin yönetimde olduğu belediyeler de 20 günü geçmeyen onay süresi muhalefet belediyeleri söz konusu olunca 522 günü aşıyor. Tam bir keyfilik söz konusudur. Öyle ki, 4. derece deprem bölgesi olan Ankara Büyükşehir Belediyesi'nin 7 kentsel dönüşüm projesinin onay süresi yalnızca 1 gündür. Ama 1. derece deprem bölgesi olan İzmir'in ki 522 gündür. İzmir Büyükşehir Belediyesi 11 Şubat 2011'de başvuru yapmış, onay tarihi ise 17 Temmuz 2012'dir. İzmir'in projeleri 522 gün geciktirilmiştir. AKP İzmir'in 1.5 yılını çalmıştır” dedi.


  İZMİR SES VERDİ PROJELER ONAYLANDI
  İzmir'in kentsel dönüşüm projelerinin bir çok kez TBMM gündemine taşıdığını, soru önergeleri ve TBMM Genel Kurulu'nda yaptığı konuşmalarla konunun tartışılmasını sağladığını kaydeden Yüksel, “Çevre ve Şehircilik Bakanı Erdoğan Bayraktar, Van Depremi'nden sonra deprem bölgelerindeki illere öncelik verileceğini ve kentsel dönüşüme İzmir'den başlanacağını söyledi. Ancak İzmir en sona bırakıldı. 40 kentsel dönüşüm projesi çıktı, İzmir'in projeleri sümen altı edilmeye çalışıldı. Konuyu ısrarla kamuoyuna, TBMM'ye taşıdık. İzmir ses verince İzmir'in 9 kentsel dönüşüm projesinden 4'nü onaylanmak zorunda kaldı. İzmir'den ses gelmese, tepkiler yükselmese belki bu sonuç da çıkmayacaktı” dedi.
  Yüksel, “İzmir Büyükşehir Belediyesinin her şeyiyle hazır. Bakanlar Kurulu bu 5 projeyi de derhal onaylamalıdır. Olası bir deprem de bu bölgeler de yaşayan binlerce vatandaşımızın can ve mal kaybının hesabını kimse veremez. Onaylanmayan 5 projenin de takipçisi olmaya devam edeceğiz. İzmir'in çehresini değiştirecek temel projelerinin unutturulmasına izin vermeyeceğiz” dedi.

   

  Etiketler:
  

   EN ÇOK OKUNAN HABERLER

    Sayfa Başı