Ege Haberleri

  Kediye ciğer teslimi gibi

  Hürriyet Haber
  23.09.2012 - 00:00 | Son Güncelleme:

  TÜRKİYE’nin bir çok yerinde tarihi kazı ve kurtarma çalışmalarında görev yapan evli ve bir çocuk babası H.E.’nin (45) Milas’ın Pınar Köyü’ndeki evine jandarma baskın düzenledi.

  Baskına Milas Müze Müdürü Ali Sinan Özbey de katıldı. Evde yapılan aramada, Yakın Osmanlı, Helenistik, Bizans ve Karya dönemlerine ait, kolilere yerleştirilmiş değerleri 10-12 milyon lira olduğu belirtilen tarihi eserler ele geçirildi. Evde ayrıca, tarihi eserlerin karşılarında değerleriyle yazılı olduğu ajanda bulundu. Milas’ta iki yıl önce ortaya çıkan Uzunyuva Kral Mezarı’ndaki talanla ilgili olarak Kültür ve Turizm Bakanı Ertuğrul Günay’a bilgi veren H.E. gözaltına alındı. H.E.’nin, “Eserler bana ait değil. Bana komplo kuruldu. Daha fazla konuşmak istemiyorum” dediği öğrenildi. 888 parça tarihi eser Milas Müzesi’ne teslim edildi. H.E., nöbetçi mahkemece tutuklandı.Öte yandan bakanlık H.E.’nin kendi görevlileri olmladığını açıkladı.? MİLAS, (DHA)
   

  Bakan çok kızgın

  Kültür ve Turizm Bakanı Ertuğrul Günay’ın, “Kimsenin gözünün yaşına bakmayın. Kazılarda çalışan personel üzerinde titizlikle durun. Vatanın zenginliklerini satmaya çalışanların benim gözümde vatan hainliğinden farkı yok. Bu soruşturmanın peşini bırakmayın” dediği öğrenildi.

  Etiketler:
  

   EN ÇOK OKUNAN HABERLER

    Sayfa Başı