Ege Haberleri

  Keçiciye şok dava

  Bahri KARATAŞ, (DHA)
  22.10.2011 - 00:00 | Son Güncelleme:

  İZMİR İli Damızlık Koyun Keçi Yeştiricileri Birliği Yönetim Kurulu Başkanı Özer Türer, yönetim kurulu üyeleri ve birlik üyesi bazı besiciler hakkında, haksız teşvik aldıkları iddiasıyla 5 ile 10 yıl hapis cezası istemiyle dava açıldı.

  Bergama’dan bir yetiştiricinin ve Birlik Başkanvekili Mustafa Çakır’ın şikayetçi olması üzerine Gıda Tarım ve Hayvancılık Bakanlığı Teşkilatlanma ve Destekleme Genel Müdürlüğü’nce görevlendirilen kontrolör tarafından rapor hazırlandı. Savcı da bu rapora dayanarak iddianame oluşturdu, dava açtı.

  Didik didik araştırıldı

  Birliğin 2005’ten itibaren tüm genel kurul toplantılarını, hesap defterlerini ve üyelik kayıtlarını inceleyen kontrolörün hazırladığı rapordan alıntılar yaparak 30 sayfalık iddianame hazırlayan savcı, birlik yöneticilerinin, devlet tarafından yetiştircilere ödenen ücretlerden haksız kesintiler yaptıklarını, mükerrer ödemeler aldıklarını, üye olmayanları üye gibi göstererek devletten destek primi aldıklarını iddia etti.

  İddianamede, birliğin İzmir merkezli olmasına rağmen Seferihisar’a taşındığı, bu yolla Bergama, Çeşme, Menderes, Kınık, Ödemiş, Dikili, Aliağa, Menemen, Tire, Kiraz ve Torbalı’daki üye yetiştiricilerin genel kurul toplantılarına katılamayacak şekilde mağdur edildiği de ileri sürüldü.

  Haksız destek alınmış

  Birlik yönetiminin değişik yıllarda, devlet tarafından yetiştiriciyi teşvik amacıyla yapılan destek ödemelerinden, haksız olarak, bin 9 yetiştiriciye küpe, hizmet ve güçlendirme ödemesi yaptıkları iddiasıyla devletten 814 bin TL destek ödemesi aldıkları ve bir kısmını üyelere verdikleri, kalan 452 bin TL’sini ise birlik hesabına aktardıkları savunuldu.

  Faiziyle tahsil edilsin

  Savcı, iddianamenin sonunda, Birlik Yönetim Kurulu Başkanı Özer Türer ve altı yönetim kurulu üyesinin de aralarında bulunduğu 14 kişi hakkında “dolandırıcılık ve görevi kötüye kullanmak” suçlarından 5 ile 10 yıl arasında değişen hapis cezaları istedi. Savcı ayrıca, birlik yöneticilerinden, yetiştiricilere uğrattıkları zararların da yasal faiziyle birlikte tahsil edilmesini istedi. Davaya henüz başlanmadı.

  Birliği ele geçirmek isteyenlerin oyunu

  İzmir İli Damızlık Koyun Keçi Yetiştiricileri Birliği Yönetim Kurulu Başkanı Özer Türer ise dava konusunun birlik yönetimini ele geçirmeye çalışan ve birlikle hiçbir organik bağı olmayan Mustafa Çakır’ın bir oyunu olduğunu öne sürdü. 2008’de göreve geldiklerini hatırlatan Türer, şunları kaydetti:
  “2006’da çıkan tebliğ doğrultusunda, göreve geldiğimiz günden itibaren birliğe bağlı üreticinin 80 bine yakın keçisine kulak küpesi taktık. Bunun içinde alınan 10 TL desteği de üyelere dağıttık. Küpeleme işini de bizi şikayet eden Çakır’a verdik ve küpeleme başına 50 kuruşa anlaştık. Ancak belirlenen fiyatın üzerinde piyasadan para toplandığını öğrendik.

  Daha sonra da birlik başkanı olmak istedi. Bu isteği de olmayınca bizi bakanlığa şikayet etti. Bunun üzerine bakanlıktan gelen müfettiş ortada bir suç unsuru görmediği ve yönetimin bu olaylardan bir menfaati olmadığı yönünde rapor hazırladı. Daha sonra tekrar şikayet edilince ikinci müfettiş gelerek incelemede bulundu. Orada da yine birliğin çıkar sağlama yönünde bir durumun olmadığı yönünde rapor verdi. Ancak yorum farkından kaynaklı bir durum nedeniyle bu ödenen desteğin bir kısmı tekrar üyelerden toplanarak iade edildi. Sonuçta yapılan inceleme neticesinde gerçek ortaya çıkacak.”

   

  Etiketler:
  

   EN ÇOK OKUNAN HABERLER

    Sayfa Başı