Ege Haberleri

  Keçeci "Dış ticaretteki düşüş endişe verici"

  Osman Nuri BOYACI/ DENİZLİ, (DHA)
  02.09.2015 - 16:04 | Son Güncelleme:

  DENİZLİ Sanayi Odası Başkanı Müjdat Keçeci, dış ticaretteki düşüşün endişe verici olduğunu, elbirliğiyle ihracatı artırmanın yollarının aranması gerektiğini söyledi.

  Denizli Sanayi Odası Başkanı Müjdat Keçeci, Türkiye İhracatçılar Meclisi'nin (TİM) açıkladığı ihracat rakamlarını değerlendirdi. TİM verilerine göre Türkiye'nin geçen yıl sekiz ayda 99 milyar 485 milyon ihracat yaparken bu yıl aynı dönemde yüzde 11.6 düşüşle 87 milyar 948 milyon dolarlık ihracat yapıldığına dikkati çeken Keçeci, "Denizli'nin geçen Ağustos ayı ihracatı geçen yılın aynı dönemine göre yüzde 16.6 azalarak, 207 milyon 94 bin dolar düzeyinde gerçekleşti. Sekiz aylık döneme baktığımızda geçen yıl 2 milyar 31 milyon dolar ihracat yapılırken bu yıl yüzde 16.7 azalarak 1 milyar 691 milyon dolara indi. Bu verilere göre, Türkiye geneliyle kıyasladığımızda Denizli'deki ihracat azalışının 4 kat daha fazla olduğunu söyleyebiliriz" dedi.

  İhracatın yanında ithalatın da düştüğünü söyleyen Keçeci, "İthalatta ise yüzde 8.7'lik bir gerileme var. Bu yıl içinde aylık rakamlara göz attığımızda görüyoruz ki, hem ihracat hem de ithalat, geçen yılın aynı aylarının üstüne çıkamadı. Sürekli bir azalma eğilimi var. Bu yıl temmuzda yıllık ihracat neredeyse son üç yılın en düşük düzeyine indi. Bu inişi doların euro karşısında değer kazanmasıyla açıklayabiliriz, ama tek neden bu değil. Küresel talebin azalmasının da payı var. Ayrıca başta petrol olmak üzere emtia fiyatlarındaki düşüşün, ihracat yaptığımız ülkelerin gelirlerini olumsuz etkileyeceği, dolayısıyla bu ülkelerin bizden yapacakları ithalatta sıkıntı doğabileceğini sürekli vurguladık. Örnek verecek olursak, geçen yıl temmuzda 543 milyon dolar olan Rusya ihracatımız, yüzde 48 azalarak bu yıl 283 milyon dolar olarak gerçekleşti" diye konuştu.
  Keçeci, ülke genelinde düşen ihracatın üzücü ve endişe verici olduğunu ifade ederken, "Öncelikle ihracat olmak üzere dış ticaretteki rakamlar endişe verici. El birliğiyle ihracatımızı artırmanın yollarını aramalıyız" dedi.

  Etiketler:
  

   EN ÇOK OKUNAN HABERLER

    Sayfa Başı