Ege Haberleri

  Kazdağları'ndaki eski yerleşim yeri gizemini koruyor

  Fatih DALDAL/ BAYRAMİÇ
  13.12.2014 - 01:16 | Son Güncelleme:

  ÇANAKKALE'nin Bayramiç İlçesi'nde Kazdağları'nın kuzey yamaçlarında sadece birkaç çobanın yerini bildiği, çam ormanlarıyla kaplı, üç tarafı uçurum eski dönemlere ait olduğu sanılan yerleşim yeri gizemini koruyor.

  Kazdağlarındaki eski yerleşim yeri gizemini koruyor
  Kazdağları'nın Gavurgeldi Mevkisi'ndeki tepenin üzerinde bulunan ve bugüne kadar hiçbir kaynakta yer almayan ve hiçbir araştırma ya da kazı da yapılmayan eski yerleşim yerinde, bugüne ulaşan oda duvarları ve sur kalıntıları yer alıyor. Tahrip olmuş su kuyusu da bulunan yerleşim yeri ve çevresinde bazı köylülerin ifadelerine göre, eskiden ok uçlarına rastlandığı da belirtiliyor. Bayramiç'e 50 kilometre, Evciler Köyü'ne ise 25 kilometre mesafedeki yerleşim yerinin dik bir yamaç üzerinde kalması nedeniyle burada sürekli yaşamın mümkün olmadığı kanısına varan köylüler, antik dönemde buranın askeri bir merkez olarak kullanılmış olabileceğini öne sürdü. Ulaşımın güç olduğu bu yerleşim yerinde bugüne kadar hiçbir kazı ve inceleme çalışması da yapılmamış.
  Kazdağlarındaki eski yerleşim yeri gizemini koruyor
  Evciler Köyü Muhtarı Süleyman Balcı ise, böyle bir yerin varlığından bugüne kadar haberdar olmadığını söyledi. Bölgede çobanlık yapan Şükrü Türer ise, buraya 4-5 kilometre mesafedeki tarlasında bazı kalıntılar tespit edildiğini, ve bu kalıntıların Bizans Dönemi'nden kiliseye ait olduğunun belirlendiğini söyledi. Ancak, ormanın üzerine örttüğü tepedeki kalıntılarla bu kilisenin bir ilgisi bulunmadığını belirtti.
  Kazdağlarındaki eski yerleşim yeri gizemini koruyor

  Etiketler:
  

   EN ÇOK OKUNAN HABERLER

    Sayfa Başı