Ege Haberleri

  Kazdağları'na ruhsat vermeyin

  Hürriyet Haber
  26.07.2012 - 17:19 | Son Güncelleme:

  ÇANAKKALE Belediye Meclisi, yargıya taşınan ÇED raporları hakkındaki süreç tamamlanana kadar Kazdağları’nda yürütülen metalik madencilik faaliyetleri için ruhsat verilmemesini için valiliğe başvurma kararı aldı.  CHP’li Başkan Ülgür Gökhan, CHP Grup Başkan Vekili Muzaffer Özgen, AK Parti Grup Başkan Vekili Cumhur Kabasakal ve MHP Meclis Üyesi Burak Ünal, Vali Güngör Azim Tuna’yı ziyaret edip dilekçeyi teslim etti. Dilekçenin içeriği belediyenin internet sitesinden paylaşıldı, özetle şöyle denildi:
  “Belediye, Kent Konseyi Çevre Meclisi, Çevre Platformu ve Tabip Odası Çevre Komisyonu yürütülen çalışmaların olumsuzlukları ve Kazdağları’nın korunarak madenciler tarafından tahrip edilmemesi yönünde yoğun çabalar sarf etmekte. Kullanma ve içme suları tehlike altında olan köylü hemşehrilerimiz bu konudaki duyarlılıklarını her platformda dile getirmekte, tehlikeli gidişin durdurulması için yardım istemekte. ÇED süreçlerinin yasaların uygun gördüğü şekilde değil, oldu-bittiye getirilerek halkın katılımı sağlanmadan yapıldığı iddiaları, ÇED raporlarının iptali istemiyle ilgililer tarafından yargıya taşınmıştır.”
  Gökhan, “Meclis kararını valimize bildirdik. ‘Yargı süreci tamamlanana kadar işletme izni vermeyin’ dedik. Meclisin kararı doğrultusunda konuyla ilgileneceğini, detaylı bir araştırma yapacağını belirtti. Biz de kendisine teşekkür ettik” dedi.
  Etiketler:
  

   EN ÇOK OKUNAN HABERLER

    Sayfa Başı