Ege Haberleri

  Kazdağları’nda kestane balı zamanı

  Fatih DALDAL/ BAYRAMİÇ(Çanakkale), (DHA)
  04.07.2015 - 10:46 | Son Güncelleme:

  ÇANAKKALE’nin Bayramiç İlçesi sınırları içerisinde kalan, bitki çeşitliliği ve endemik türleri açısından doğal zenginliğe sahip Kazdağları, arıcıların gözdesi oldu. Kestane ağaçlarının çiçeklenme dönemi olduğu için her gün çok sayıda bal üreticisi, Kazdağları’nı ziyaret ediyor.

  Kestane ağaçlarının bulunduğu ormanla kaplı olması nedeniyle arıcıların tercih ettiği Kazdağları’na, 100 bini aşkın arı kovanı yerleştirildi. Ege ve Marmara Bölgesi’ndeki arıcılar kestanelerin çiçek açması nedeniyle Kazdağları’na geldi. Bitki türlerinin çokluğu, temiz havası, bol oksijeni ile Kazdağları’nı tercih ettiklerini belirten arıcılardan 29 yaşındaki İsmail Aktürk, her arıcının en az 200 kovan ile geldiğini söyledi. Balıkesir’den geldiğini anlatan Aktürk, şöyle konuştu:

  "Kazdağları balının kalitesinin çok yüksek olduğunu biliyoruz. Bazı arkadaşlarımız Trakya’ya günebakan balı için gitti. Kazdağları’nda bal üretimi yapmak zahmetli ve zor. Ama piyasa değeri de yüksek. Diğer balların kilosu 20-25 TL’den satılırken kestane balının fiyatı iki katına çıkıyor."

  Etiketler:
  

   EN ÇOK OKUNAN HABERLER

    Sayfa Başı