Ege Haberleri

  Kayıtdışı bezdirdi

  Burcu TANER, (DHA)
  29.08.2012 - 00:00 | Son Güncelleme:

  İzmirli kadın girişimci Birsen Koçtan, tekstil sektöründe “Çalışarak batan tek sektör baskıcılardır” anlayışını tersine çevirdiklerini, ancak kayıtdışı yüzünden 4-5 kat daha fazla büyüme şansını kaçırdıklarını söyledi.

  KOSGEB desteğiyle tekstil şirketi kuran İzmirli kadın girişimci Birsen Koçtan, merdivenaltı üretim ve kayıtdışı yüzünden büyük sıkıntı yaşadıklarını söyledi.
  Aybüke Tekstil Sanayi ve Ticaret Limited Şirketi’ni, geçtiğimiz yıl 8 Mart Dünya Emekçi Kadınlar Günü’nde kurduktan sonra baskıcılık alanında faaliyet gösteren girişimci Birsen Koçtan, kentte irili ufaklı 80 civarındaki firmanın kayıt dışı üretim yapmasından kaynaklı büyüme hedeflerini başka baharlara ertelemek zorunda kaldıklarını söyledi. KOSGEB destekli uygulamalı girişimcilik eğitiminin ardından 6 kişi ile çıktığı yola şu anda 18 çalışan ve günlük 18 bin baskı adedi ile devam ettiğini dile getiren Koçtan, “Çalışarak batan tek sektör baskıcılardır anlayışını değiştirmek için yola çıktık. İlk yılımızda sektörde kalıcı olduğumuzu gösterdik. Ancak, merdivenaltı üretim ve kayıtdışı firmalar sektöre büyük darbe vuruyor. Kayıtdışı nedeniyle mevcut durumumuzdan 4-5 kat daha fazla büyüme, üretim ve istihdam sağlama fırsatını kaçırdık” diye konuştu.
  Birlik önerisi
  Bu soruna yönelik kalıcı çözüm için birlik olmak gerektiğini vurgulayan Koçtan, “Bu alandaki baskı firmaları bir çatı altında birleşmeli. Bu konuda Ege Giyim Sanayicileri Derneği ve Ege İhracatçı Birlikleri öncü olabilir” önerisinde bulundu.

  REKABET EDEMİYORUZ
  Kayıtdışı firmaların fiyat kırarak rekabet şanslarını yok ettiğini, birlik olunursa fiyat standardı sağlanacağını da aktaran Koçtan, bu organizasyon sayesinde yetişmiş eleman sıkıntısının da aşılabileceğine işaret etti. Kendilerinin de 3.5 aydır çalıştıracak eleman bulamadıklarını anlatan Koçtan, kalifiye eleman sıkıntısı çözülürse şu anda 4 olan baskı makinesi sayısını 6’ya çıkarmayı hedeflediklerini söyledi. Koçtan ayrıca ihracatın yanı sıra 40 kişilik istihdam sağlamak gibi bir amaçlarının olduğunu da sözlerine ekledi.

  Etiketler:
  

   EN ÇOK OKUNAN HABERLER

    Sayfa Başı