Ege Haberleri

  Kavaklıdere bıktı

  Hürriyet Haber
  29.02.2000 - 00:00 | Son Güncelleme:

  BORNOVA Kavakılıdere Köyü'nde oturanlar valilik, Bayındırlık ve Çevre müdürlüklerine başvurup çevredeki kireç ve taş ocaklarından şikayetçi olmuş, ancak yanıt alınamamış. Kavaklıdere'de oturan Necip Yılmaz'ın metubuna göz atalım:

  ‘‘Kavaklıdere Köyü'nün karşısında bulunan ve faaliyetlerini devam ettiren kireç fabrikası yeni bir fırın yapmaktadır. Bu konuda bölgedeki kireç ve taş ocaklarının kapatılması ve faaliyetlerine son vermesiyle ilgili olarak devletin aldığı sayısız karar var.

  Bu kararların alınmasında İzmir Valiliği, İl Çevre Müdürlüğü, İl Bayındırlık Müdürlüğü etkili olmuştur. Ancak fabrikalar faaliyetlerini sürdürüp, köyümüze bacalarından zehir saçmakta, hayvanlaramızı otlattığımız, nefes aldığımız yeşil alanları yoketmektedir.

  Fabrikalar faaliyetlerini azaltmadıkları gibi, giderek artırmaktadır. Biz başvurabileceğimiz tüm mercilere başvurduk, ancak sonuç alamadık. Kireç fabrikaları tarafından daha fazla zehirlenmek istemiyoruz.''

  Lambalar kırıldı

  KONAK'ta metro çıkışına yapılan park daha açılmadan lambaları kırıldı. Lambaları korumak için üzerlerini örten demir kafesler de yeterli olmadı. Tahrip edilen lambaların yılda milyarları bulan zarara neden olduğunu belirten yetkililer de tahribata engel olamıyor. Sokak lambalarını korumak için alınan önlemler kendi malına zarar veren vatandaşı durduramıyor.

  Onarım işe yaramıyor

  ALSANCAK Şehitler Caddesi'ni Liman Viyadüğü'ne bağlayan yol geçen ay iki gün trafiğe kapatıldı ve mazgallar onarıldı. Ancak mazgallar kamyon ve otobüslerin ağırlığına dayanamayarak tekrar çöktü. Sürücüler, ‘‘Tonlarca ağırlık taşıyan araçlar buradan dönüyor. Bu yolun ciddi bir onarımdan geçmesi gerekiyor. Umarız tekrar aynı sorun yaşanmaz'' dedi.

  Etiketler:
  

   EN ÇOK OKUNAN HABERLER

    Sayfa Başı