Ege Haberleri

  Karşıyaka'ya Nazım Hikmet heykeli

  Hürriyet Haber
  14.01.2015 - 01:14 | Son Güncelleme:

  TÜRK ve dünya şiirinin usta ismi Nazım Hikmet Ran'ı, 15 Ocak'taki doğum gününde çeşitli etkinliklerle anacak olan Karşıyaka Belediyesi, ünlü şairin 3.5 metrelik bir heykelini yaptırdı. Girne Caddesi ile Ordu Bulvarı'nın kesiştiği noktaya konulacak olan heykel önümüzdeki perşembe günü, saat 13.00'te açılacak.

  Karşıyaka Belediyesi, Girne Caddesi ile Ordu Bulvarı'nın kesiştiği noktaya dikilen 3.5 metrelik Nazım Hikmet Ran heykeliyle, usta şairi Karşıyaka'da ölümsüzleştirecek. Heykel, Nazım Hikmet'in 113. doğum gününü olan 15 Ocak Perşembe günü düzenlenecek törenle açılacak. Nazım Hikmet'in, kendisiyle özdeşleşen paltosu ve şiir kitabı ile tasvir edildiği heykel sayesinde, gelecek nesiller de usta şairi tanıyacak, hatırlayacak.

  ÜÇ AYDA TAMAMLANDI
  Heykeltıraşlar Zafer Dağdeviren, Ali Yaldır ve Derya Ersoy tarafından yapılan Nazım Hikmet Ran heykeli, üç aylık bir süreçte tamamlandı. Kaidesiyle birlikte 3.5 metre olan heykel, Girne Kavşağı'nda her gün binlerce kişiyi selamlayacak. Heykelin kaidesinde, ünlü şairin "Yaşamak bir ağaç gibi tek ve hür ve bir orman gibi kardeşçesine" mısraları yer alacak.

  ŞİİR VE FOTOĞRAFLARLA NAZIM
  Öte yandan, 14 Ocak Çarşamba akşamı da tiyatrocu ve ressam Hakan Dilek yönetiminde, "Sevda Ateşten Gömlek" başlıklı bir etkinlik gerçekleştirilecek. Gecede Hakan Dilek, video ve fotoğraflar eşliğinde, Nazım Hikmet'i anlatacak. Dilek izleyicileri, ünlü şairin doğumundan futbol yazarlığına, deniz harp okulu öğrenciliğinden aşk şiirlerine, anılarına uzanan keyifli bir yolculuğa çıkaracak. Çarşı Kültür Merkezi'ndeki etkinlik saat 20.00'de başlayacak.

  Etiketler:
  

   EN ÇOK OKUNAN HABERLER

    Sayfa Başı