Ege Haberleri

  Karşıyaka'nın havası değişecek

  İZMİR, (DHA)
  17.09.2015 - 12:05 | Son Güncelleme:

  İZMİR’in Karşıyaka İlçesi’nde yapımı süren tramvay projesi tamamlandığında, ilçedeki trafik yoğunluğunun azalacağı, bir seferde tek yönde yaklaşık 6 otobüs ya da 95 binek aracın yerine, tek tramvay aracı ile 285 yolcu taşınabileceği belirtildi. Böylece hava kirliliği de büyük ölçüde önlenmiş olacağı vurgulandı.

  İzmir Büyükşehir Belediyesi, toplu ulaşımda raylı sistemi yaygınlaştırmak amacıyla, kentin iki yakasında (Karşıyaka, Konak) tramvay projesini hayata geçirecek. Yapım çalışmalarının sürdüğü 14 duraktan oluşan 8.8 kilometrelik Karşıyaka hattının ray döşeme çalışmalarında önemli aşama kaydedildi. Tramvayların hizmete alınmasıyla, kentte trafik yoğunluğunun azalması ve toplu ulaşımın daha konforlu bir hale gelmesinin yanı sıra, özellikle lastik tekerlekli araçların yaydığı karbon salınımının da düşürülmesi hedefleniyor. Trafik uzmanlarının hesapları doğrultusunda, bir seferde tek yönde yaklaşık 6 otobüs ya da 95 binek aracın yerine, tek tramvay aracı ile 285 yolcu taşınabilecek.

  Karşıyakanın havası değişecek

  Yenilenen körfez gemileriyle deniz ulaşımını daha yoğun bir şekilde kullanmaya başlayan Karşıyakalılar, tramvaylar sayesinde çevreci ulaşım olanağına da kavuşacak. Sahildeki yeşil doku ve ağaçları koruyacak şekilde planlanan ve bu doğrultuda revize edilen tramvay projesiyle ilçeye yepyeni bir hava gelecek. Projenin çevreye uyumlu ve estetik bir görünüm oluşturması için uygun olan bazı bölümlerde ise hat üzerinde çim kesitler oluşturulacak.

  8.8 kilometre uzunluğundaki Karşıyaka tramvay hattı üzerinde toplam 14 durak yer alacak. Mavişehir İZBAN İstasyonu’ndan hareket edecek tramvay sırasıyla Ataşehir, İZBAN Atölye, Mavişehir, Karşıyaka Arena, Yalı, Anadolu Lisesi, Atakent, Pazaryeri, Bostanlı, Bostanlı İskele, Yunuslar ve Nikah Sarayı duraklarına uğradıktan sonra Karşıyaka İskele durağında seferini tamamlayacak.

  Karşıyakanın havası değişecek

  TRAFİK NORMALE DÖNÜYOR

  Karşıyaka tramvay çalışmaları çerçevesinde, Cehar Dudayev Bulvarı’nın orta refüj bölümü ile Selçuk Yaşar Caddesi ve Cengiz Topel Caddesi’nde hem alt yapı deplasmanları hem de hat imalatları planlandığı şekilde devam ediyor. Ray döşeme çalışmaları Bostanlı Beşikçioğlu Camii’nin önüne kadar geldi. Çalışmaların tamamlandığı bölümlerde ise trafik akışının eski haline dönmesi için İzmir Büyükşehir Belediyesi ekipleri tarafından asfaltlama yapılıyor.

  Karşıyakanın havası değişecek

  Proje kapsamındaki her bir istasyonun uzunluğu 62 metre olacak. Bu da, 32 metrelik tramvay setlerinin yolcu yoğunluğuna göre uzatılmasını mümkün kılacak. Çalışmalar kapsamında ayrıca kataner hattını besleyen 6 trafo merkezi kuruluyor. Tramvay araçları için atölye ve depo sahası olarak kullanılacak İZBAN Atölye binası yanındaki alanda da imalat çalışmaları devam ediyor.

  Etiketler:
  

   EN ÇOK OKUNAN HABERLER

    Sayfa Başı